Mesajı Okuyun
Old 19-11-2009, 16:17   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Genel Mahkemeden alınmış tahliye kararının icrası , masraflar

Karşılıklı feragat ve kabul sonucu mahkeme masraf ve vekalet ücreti talebinden feragat edilerek yalnızca davalının x tarihinde tahliyesine karar verildi. Davalı tahliye etmemesi üzerine Örnek 2 Tahliye emri takip başlatıldı. Takipte taşınmazın tahliyesi ile icra masraf ve vekalet ücreti talep ettik. Takip kesinleşti ve tahliye harç ve hamal nakliye vs. masrafları yatırarak taşınmaz tahliye edildi. Aynı icra dosyasından tahliye harç masraf ve maktu vekalet ücretini ödemesi için borçluya muhtıra çıkarılmasını talep ettik. Talebimiz icra müd.yrd. reddetti. Sözlü olarak tahliye sırasında tahliye masrafları için mal haczetseymişiz olurmuş, şimdi ilamsız takip yapabilirmişiz, Örnek 2 de masraf vekalet ücreti olmaz şeklinde beyanda bulundu. Tereddüt ettim ve birkaç icra müd.yrd. danıştım, bazıları icra müdürünün işlemi doğru , tahliye masrafları için ilamsız takip başlat diyor, bazıları ise olmaz usul ekonomisine aykırı ilamsız takip yapamazsın, aynı dosyadan talep edebilirsin diyor, şikayet mi ? ilamsız takip mi karar veremedim? internette, kitaplarda vs. bulamadım. Yasada ilamlı icra takibi gibi, ilamlı tahliye takibi yok galiba, ilamlı tahliye takibinde , tahliye masrafı ve maktu vekalet ücreti hakkında bilgisi, kanun maddesi, içtihat veya uygulama hakkında bilgileriniz rica olunur?