Mesajı Okuyun
Old 30-09-2012, 04:37   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
esim ve ben yurt disinda yasiyoruz ikimizde türk vatandasiyiz,ben bosanmak istiyorum ve davayi türkiyeden actim,mahkemenin gönderdigi tebligati alamiyor cünkü ev adresinde yok kendisi bazen evde oluyor yada calisiyor , ulasmak icin ne yapmaliyim annesinin adresine tebligat yapsam olurmu?Yada bana lütfen bir cözüm söyleyiniz tebligati almasi icin nasil bir yol izlemeliyim.

Sayın konuk,
Tebligatlar muhatabın kendi adresine çıkarılır, annesinin adresine tebligat yapılmasını isteyemezsiniz.
Tebligat Kanunu'na göre yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına tebligat, Türk Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu aracılığıyla yapılabilir. Büyükelçilik ya da Konsolosluk, tebligat yapılması istenen kişiye "tebliğin konusu ve hangi merci tarafından çıkarıldığı ve 30 gün içinde başvurulmadığı takdirde tebliğin yapılmış sayılacağı" ihtarını içeren bir bildirim yollar. Bu bildirimin o ülke yasalarına göre tebliğ edildiği tarihinden itibaren 30 gün içinde muhatap, Türk Büyükelçiliği ya da Konsolosluğuna başvurursa tebligat memur aracılığı ile kendisine yapılır; 30 gün içinde başvurulmadığı takdirde tebligat 30. günün bitiminde yapılmış sayılır.
Davalarınızı bir avukatla takip ederseniz gecikme yaşamazsınız, zira avukatlar bu hukuki yolları bilir ve uygularlar. Hak ve zaman kaybına uğramamak için profesyonel hukuki yardım almanızı öneririz.