Mesajı Okuyun
Old 19-11-2009, 02:18   #95
Nur Deniz

Varsayılan Anne iseniz...

Eskiden ''genç anne'' tabiri 16-17 hadi bilemedin 18 yaşındaki anneler için kullanılırdı.. Bana göre çocuk anneler yani..Oysa yaş kaç olursa olsun annelik aslında ''ilk çocukluk'' tur..

Bazen vaktinde, bazen erkenden tanışırsınız kendi bebeğiniz ve kendi bebekliğinizle..

Bazen nasıl olduğu anlaşılmadan, bazen planlı, bazense tamamen bencilce..(takılmayın bencil sözcüğüne, sadece kendine arkadaş olsun diye bebek sahibi olanlar var)

Sıralı ve zamanlı annelik yoktur.

Bebeğinizi içinizde hissetmeye başladığınız andan itibaren O'nun için korkmaya başlarsınız..Ve yüzünü, kendisini görene kadar merak edersiniz..Her ne kadar şimdilerde üç boyutlu ultrasonlar olsa da yine de gözlerinin rengi, teni ve saçlarını merak edersiniz..Burnu kime benzeyecek? Ya ağzı? Ya elleri?

Problem bir bebeğim vardı benim.. 1900 gr, 52 cm, alnı , yüzü, çenesi hepsi avucumun içi kadar..Erken geldi dünyaya..29 hafta 5 günlük.. Sayısal değerleri bu kadardı..Gözlerimi açtığımda ilk yüzüne baktım..Esmerdi ve çok küçük..Ama O gözlerini dahi açamıyordu..Halsiz ve bitkin..Çok sessizdi..Çok az ağlıyordu..Nadiren...

İşim bu olmasına rağmen çok şaşırmıştım..Ne yapacağımı bilemedim.. Çünkü bebeğin annesinin annesi 3 gün gelememişti..Biz bu arada kendisi ile, ne yapacağımı bilmediğim bir bebekle evimize gelmiştik..Kendi sütünü kendisi yutamayacak kadar beceriksizdi ve bu durumu tam 23 gün sürdü.. 23 gün boyunca çay kaşığı ile sütünü içti..

Eğer sağlıkçı iseniz bebeğini kimseye emanet etmezsiniz..Topuğundan kanını canınız yana yana kendiniz alırsınız..İlk kaçtığınız yerler hastanelerdir.. Asla gitmek istemezsiniz..

16 yaşındaki komşumun kızının yüz halini unutamıyorum ve söylediğini..

-Aaa! Bunun elleri de mi var?

Kızarsınız içinizden ama O da bir çocuktur.

6 aylık olunca ağzı acımaya başlar.. Eline ne geçti ise ağzındadır, battaniye kenarı, yanında unuttuğunuz ıslak mendil, hatta kendi ayağının parmakları.. (ilk gördüğümde çok gülmüştüm de) Salyaları artar, huzursuz olur ve bir gün su içerken ''çıt'' diye bir ses çıkar..Ağzına bakarsınız..Ama bebeklerin dişleri hani alttan çıkardı? Benimkinin üstten çıkıyor.. Zaten kulakları da büyük..8 aylık olduğunda üstten 3 dişli , altta hiç dişi olmayan, esmer,büyükçe kulaklı ama sakin bir bebeğiniz vardır..Bu arada ben 3 aydır zeytin kabuğu soyuyorum, her kahvaltıda 5 tane.. 1 çorba kaşığı yoğurt, kibrit kutusunun çeyreği tuzsuz peynir.Çilek reçelinden 3-4 çay kaşığı (tanesinden değil suyundan) ve yumurta..3 aydır yumurta pişiriyorum bebeğim henüz bir tanesinin bile sarısını yemedi, neden acaba?Ve bir gün sarısını ayırmadan önüne koyduğumda eli ile adeta kaparak, yumurtayı ağzına götürdüğünde anlamıştım yumurta sarısını sevmediğini...Hala da sevmez..Beyazını bir kaç tane yer ama..

Bebek için bir kilo muz alırsınız..Ama asla bir muzun % 10'nun dan fazlasını yediğini görememişsinizdir..

Bir bebeğin gaz çıkarması anneyi kahkahalara boğar, bezini değiştirmek güzeldir..Salyası sevindirir..

Hele yorgunken 5-6 saat uyuması yok mu, dünyalara değer, hemen yatardım.. Bebek araba koltuğu mutfak tezgahının üzerinde, 3 aylıkken ne sohbetlerimiz olmuştu..Allahtan hatırlamıyor, bu günlerde çok ispiyoncu..

Parmağını kaldırsa fotoğraf.. Baksa kamera elinizdedir..

Halının üzerine battaniyesini serdim bir gün, elinde dişlerini kaşıması için havucu da var.. 10 aylık..Mama elimde mutfaktan döndüm ve bir baktım ki yok..Geri geri kaloriferin oraya gitmiş.. Emekliyor.. Hiç ileriye doğru emeklemedi benim oğlum..

11 aylık..Televizyon seyrediyoruz, O da geri geri geziyor odanın içinde emekleyerek, artık neye daldı isem bir baktım koltuğun kenarında ve ayakta, bana doğru 2 adım ve yerde...Yürüyor..

İş vakti..

Artık bütün gün bakıcıda kalacaktır..İçim darmadağın olmuştu ilk 4 saatlik ayrılığımızda, daha önce 2 saati aşmamıştı çünkü.. İlk zamanlarda bütün geceler, sadece O'na vakit ayırdığımın farkında bile değildim..

Sonra yemekler:Köftenin her çeşidini öğrendim, makarnadan resimler yaptım, zeytin gözler, maydanoz saçlar , domates dilimli bir ağız..(bazen havuç da olabilir)Ve yumurta boyadım, soğan kabuklarının kaynadığında yumurtayı kırmızıya boyadığını öğrenmiştim. Cam elma rendesi için 13 yer gezdim..Bir kere bile yemedi elma rendesini, doğrudan 2 dişi ile tüm elmaya saldırdı..

İlk bakıcısına ''mam'' dediğinde sinirden 2 gün başım ağrımıştı, ''anne'' demediği için üzülmüştüm..Ama aslında diyormuş da ben anlamamışım..Komşularıma sitem ederken onlar söyledi..

Anne sütü 2 tam yıl, bez 1.5 yılda bitti.Odası 2.5 yaşında ayrıldı, neyseki 21:20'de uyudu ve sabah 07:00' da uyandı tam 5 yıl.. Düzenli..Şimdi 22:00 sabah 07:00 uyku saatleri..Yaz kış aynı düzen .. Nerede ise o saatte orada uyur. Fişi çekilmiş gibi, koltukta, yaslanırken, arabada, yerde, bahçede..

İlk çimlere oturttuğum zaman aklıma geldi birden..Apartmanın bahçesi kocaman ve çimleri çok güzeldi.. Öylesine indik 11 aylıkken..Ellerini kenara koyduğunda, çığlıklarla hem ellerini hem ayaklarını kaldırmıştı yerden.. Çok korkmuştu çimler eline değdiğinde, ama kumsaldaki kumlara bayılmıştı, değilse yemeye kalkıp 7 aylıkken birazını yiyip birazınıda saçlarının arasına doldurur muydu?

Her şeyi tersten yapıyordu..Elinde meyve suyu 2 yaşında geri geri zıplayarak giderken bir damlasını dahi yere dökmüyordu.. Nasıl bir denge ise?..Ne zaman evin içinde kaybetsem küvette ıslanmış buluyordum yaz ve kış..

Normale döndük artık.. Her şeyi yiyor..(yumurta sarısı hariç) Uykusu zaten iyi idi.. Dişleri de tersinden değişiyor..Harika resimler çiziyor..Okul kıyafetlerini tamamen kendisi giyiyor..Çantasını kendisi hazırlıyor..Bisikleti ile yine erken başladığı okuluna 2. sınıfa gidiyor.Servise binmeyi reddediyor..2 yıldır evimizin ekmeğini O alıyor..

Ve bana sorular soruyor:
-Evde soyulmamış sarımsak var mı?
-Yok oğlum
-Neden?
-Almadık?
-Neden?
-Kullanmıyoruz.
-Neden?
Ve aklınıza yeni gelir;
-Sarımsağı ne yapacaksın?.
-Büyümeye iyi geliyormuş, yiyeceğim.
-İhtiyaç yoktu almadık.
-Artık var..

Ve buna benzer binlerce diyalog..

Hayatımın en güzel şeyi..Seni seviyorum..