Mesajı Okuyun
Old 21-03-2009, 12:00   #4
duyurucu1

Soru Ne yapmalı?

NE YAPMALI?

Yukarıdaki dilekçeyi duyurucu1 hakime verdi ya.Ertesi gün oldu.Duyurucu1 mahkemede yerini aldı.

Önce sırasını bekledi.Sıra duyurucu1’e geldi.Mübaşir davacı ve davalı vekillerini davet etti.

Davacı vekili ayakta.Duyurucu1 gayet sakin yerine gitti ve oturdu.Duruşma başladı.Hakim bir gün önceden duyurucu1 in verdiği dilekçeleri okudu.Ve olaylar şu şekilde cereyan etti:

“..yine davalı vekili tarafından dünkü tarihi itibarı ile 3 sayfadan ibaret dilekçe verildiği, içerik olarak yargılama görevi esnasında avukatların yargılama aşamasında ,savunma yaparken ayağa kalkılmayacağı, gereği düşünüldü dendikten sonra ayağa kalkılıp kalkılmayacağı hususunda yargılama konusu ile ilgisi olmayan dilekçe verildiği,dilekçesinin HUMK nun 78 maddesi gereğince yargılama konusu ile ilgisi bulunmadığından ve münasebetsiz evrak niteliğinde bulunduğundan sahibine iadesine dair şerh verildiği görüldü.

Davacı vekili bir kıta dilekçe ibra etti,alındı dosyasına kondu örneği davalı vekiline tebliğ edildi.

Davacı vekili:Bu celse ibraz ettiğimiz delil dilekçemizi tekrar ederiz delillerimiz toplansın keşif kararı verilsin davalı vekilinin delillerini bildirmek üzere yeniden süre talep etmesi yönündeki talebini ise kabul etmiyoruz dedi.

Davalı vekili oturduğu yerden konuşmasını sürdürmesi üzerine HUMK70/2 maddesi gereğince konuşmalarını ayakta yapması hususunda kendisi uyarıldı.

Davalı vekilinden tekrar sorulduilekçelerimi ayenen tekrar ederim dedi.(Bu sırada davalı vekili konuşmalarını ayağa kalkarak sürdürdü)devamla müvekkilim ile görüşemediğimden delillerimi bildiremedim yeniden süre verilmesini talep ediyorum dedi.

Davacı vekiliavalı vekilinin talebini kabul etmiyorum dedi.

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
1)Bu sırada davalı vekili hükmü ayakta dinlemeyeceğim demek sureti ile oturmaya devam etti.Kendisi gereği düşünüldükten sonra ayağa kalkması gerektiği hususnda uyarıldı.HUMK70/2 maddesi gereğince tavrında ısrar ettiği taktirde duruşma salonundan çıkarılacağı uyarısı yağıldı.

Davalı vekilinden tekrar soruldu:Ben ayağa kalkmayacağım,bu şekilde hükmü dinleyeceğim. Gereği yapılsın dedi.

G.D/HUMK nun 70/2 maddesi gereğince davalı vekili avukat (duyurucu1)…..in duruşma salonundan çıkartılmasına karar verildi. Açık duruşmaya devam olundu.

Davalı vekiliuruşma salonundan çıkıyorum dedi ve duruşma salonundan çıktı açık duruşmaya devam olundu….”

Şimdi soru:Ne yapmalı?

Duyurucu1 yukarda yazdığı “eureka” dilekçesini hakime verdi.Cevabını da aldı.hakim dilekçeyi “Münasebetsiz evrak”olarak niteledi ve cevabını duruşmada duyurucu1 i duruşma salonundan atarak cevap verdi.

Bence Hakim şunu söylemek istedi:”Eski köye yeni adet mi getiriyorsun?Buna müsaade etmem.Senin gibi davrananları da işte böyle duruşma salonundan atarım.

Şimdi soru şu:Ne yapmalı?Nereye baş vurmalı?Sorunu hangi makama başvurarak çözmeli?

Barodan ise bu saate kadar “tık yok.”

Avukat Hakları komisyonu ise ne hikmetse bir türlü toplanamıyor.