Mesajı Okuyun
Old 17-03-2009, 19:43   #3
duyurucu1

Soru Eureka dilekçesi

EUREKA DİLEKÇESİ

Duyurucu1 siyah çizgili takımını giydi.Ayakkabısının tozunu sildi.Az bir şey de cila atıp fırçaladı.Sonra adliyenin yolunu tuttu.

İkinci kata çıktı.İçinden bildiği ne kadar dua varsa okudu.Sonra ..Asliye Hakimi odasının kapısına üfledi. İçinden de “Aman Tanrım ne olur sen onun ağzını dilini bağlada bu dilekçeyi hakime verdiğimde kızarak gözüme limon sıkmasın.Saki sakin konuşsun ve Aaa duyurucu1 ne iyi ettinde bu dilekçeyi yazıp getirdin.Zaten ben de senin gibi yürekli kahraman bir CMK avukatı gelsede avukatlar mahkemede konuşurken,savunma yaparken ve özellikle;Gereği Düşünüldü dediğimde bana karşı diklenip hayır ben ayağa kalkmıyorum ,deseler,diye bekler dururdum.”demesini isterdi.Ama nerde…

Duyurucu1 kapıyı tıklattı ve içeri girdi.Orta yaş bir hakimdi.İçerde savcı da vardı.Onunla çay içiyorlardı.Hakimin savcıyla çay içmesine de gıpta etti.Kendisi bilmem kaç sene adliye koridorlarında saçını süpürge etmiş,göğsünün kılını ağartmış ama bir hakim kendisine “Duyurucu1 gel seninle bir bardak çay içelim.”dememişti.Bu hakimlerin içtiği çayın lezzetinin de ne menem bir şey olduğunu öğrenemeden bu dünyadan göçüp gidecekti.

Hakim kendisine sertçe baktı.Duyurucu1 gayet kibar ve terbiyeli şekilde önceden hazırladığı dilekçelerden birini verdi.”Efendim müvekkilim ile görüşemedim.Delillerimi sunabilmek için bu defa kesin süre istiyorum”dedi.

Hakim dilekçeyi okudu havale etti.Duyurucu1’e verdi.

Duyurucu1 bu defa ikinci ve önceden hazırladığı ve yukarda asılı olan Eureka!Eureka! dilekçesini uzattı.Efendim bu da biraz sıra dışı bir dilekçe.Buna da cevap verirseniz memnun olurum.

Hakim dilekçeyi aldı.Okumaya başladı beti benzi attı.Anında tepki koydu.”Bu dilekçeye cevap vermek benim idari görevim değil!.”Sonra biraz daha okudu.Toparlamaya başladı.”Bu dilekçeyi vermek sizin de idari göreviniz değil!”Duyurucu1 sakin ve edepli bir şekilde;”Efendim neyse siz değerlendirin.Ve cevabını verin”dedi.

Hakim “Buna verilecek cevap yok!Ben bunu iade ederim.İade kararı veririm.Davayla ilgili değil” “Ne demek ayağa kalkmam!Gereği düşünüldü denilince ayağa kalkılır!”Duyurucu1 dilekçeyi alıp kaleme götürmek için ayakta bekliyordu.

Hakim”Bu bende kalsın!”dedi.Duyurucu1 bunun üzerine odayı terk etti.

DUYURUCU1 NEDEN BİR GÜN ÖNCEDEN DİLEKÇEYİ HAKİME VERDİ?
Duyurucu1 düşündü taşındı.Hakimde bir insan.O da bir can taşıyor.Yarın bu dilekçeyi duruşma sırasında hakime verse hakim bozulur.İçinden demez mi ki “Be hey duyurucu1 sen ne biçim adamsın.İnsan bir gün önceden dilekçeyi verir.Verirde ben de dersime çalışma zamanı bulurum.Öyle duruşma sırasında saçma sapan konuşmamış olurum.Sen dilekçe mi verdin kardeşim.Tamam yarına duruşmada hazırlanır cevabını sana veririm.İşte duyurucu1 yufka yürekli olduğu için ve hakime araştırma inceleme yapma zamanı tanımak için götürdü dilekçeyi verdi.

Bakalım bu dilekçenin altından ne çıkacak?Yarın ola hayrola.

DEVAM EDECEK-Çünkü duruşmada neler olacağını ben de merak ediyorum