Mesajı Okuyun
Old 24-05-2007, 12:26   #94
Av.Sedat Yahşi

Okuduklarımdan anlayabildiğim kadarı ile "Mediatör" kavramının tartışılmaya başlandığı ilk günlerdeki bu da nereden çıktı,yenir mi içilir mi şaşkınlığını yavaş yavaş üzerimizden atmaya başladık.Tartışmalar daha çok sistemin nasıl ve ne şekilde uygulanacağı,kimlerin meditör olabileceği ekseninde dönmeye başladı.
Avukat olarak mesleğimi icra etmeye başladığım ilk günden bu yana ceza davalarına girmedim (Karşılıksız çekler dışında).Tüm çalışmalarım özel hukuka ve aile hukukuna ilişkin oldu.Deneyimlerim bana şunu öğretti "EN İYİ ADALET UZLAŞMA İLE ELDE EDİLİR"
Taraflar arasındaki anlaşmazlığı uzlaşma ile çözümlediğinizde iki tarafda bundan memnun kalmakta ve aralarında kalıcı bir husumet oluşmamaktadır.Müvekkilimin uzlaşma-anlaşma isteyip istemediği konusunda herzaman görüşünü alırım ve olumlu görüş almışsam dava açılmış olsa bile bu yolu denerim.Özellikle boşanma davalarında boşanmanın yasal sonuçlarını müvekkilime hatırlatırım ve lüzumsuz inatlaşmalara girmemesini isterim ama zorlamam da.Şundan eminim ki pek çok meslektaşım aynı yolu zaman zaman denemiş ve sonuç almıştır.Bugüne kadar hiçbir uyuşmazlığı anlaşma yolu ile çözemedim diyecek bir avukat yoktur.Kaldı ki,bu çözüm şekli bizim geleneklerimizde,kültürümüzde vardır.Kan davalarında bile araya bazen devlet adamlarının,bazen sözü geçen büyüklerin girmesi ile anlaşma-barış sağlanabilmektedir.
İsmi,ister mediatör ister arabulucu ister uzlaştırıcı yada başka birşey olsun bu kavram aslında bize yabancı bir kavram değildir.Sorun, bunun ne şekilde ve kimler tarafından uygulanacağıdır.Kendi adıma, uyuşmazlığın konusu ne olursa olsun mediatör hukukçu olmalıdır dayatmasını kabul edemiyorum çünkü mantığıma ters geliyor.Bir hukukçu olarak hayatın her alanında yetkin olduğumuzu kabul etmek fazlaca iddialı bir söylem değil mi?Avukat olarak inşaat yapım sözleşmesi hazırlamamız inşaatla ilgili herşeyi bildiğimiz anlamına mı gelmektedir?Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.Ama bunun tersini düşündüğümüzde de bir inşaat,makina yada kimya mühendisininde aile hukukuna ilişkin bir uyuşmazlıkta uzlaştırıcı olamayacağını kabul etmemiz gerekir.Lütfen bunu bilirkişilik müessesesi ile bağdaştırmayın.Zira,bildiğiniz üzere bilirkişi kendisinden istenen konu ile ilgili görüşlerini mahkemeye sunar ve kararı mahkeme verir.Benim kastettiğim ise taraflarca seçilen ve konusunda uzman olan uzlaştırıcının (Mediatörün) bizzat kendisinin uyuşmazlığı çözümlemesidir.
Yukarda da belirttiğim gibi bana göre kavram, yabancısı olduğumuz bir konu olmayıp bütün mesele ne şekilde ve kimler tarafından uygulanabileceğidir.
Saygılarımla