Mesajı Okuyun
Old 12-07-2007, 12:05   #25
Ahmet Turan

Ben sayın Dikici'ye katılıyorum.
Gerçekten de artık bizim de ABD mahkemelerinde olduğu gibi elimizi cebimize koyarak mahkemelerde konuşmamızın zamanın geldiğini düşünüyorum. Bizim avkutlarımızın amerikan avukatlarından eksiği mi var? Neden onlar ellerini ceplerine koyarken biz koyamıyoruz? Bakın biri bunu denesin o duruşmada olay çıkabilir.Haksız mıyım? O halde artık bu meseleye bir çözüm bulmanın zamanın geldi de geçiyor sanırım.

Geçen ay, bir AB üyesi ülkenin istinaf mahkemesinde bir ceza yargılaması izledim. Tanık sorgulanıyordu. Hakimler kurulu savcı ve katip aynı kürsüdeler. Hemen aşağıda ise sanıklar ve tam karşılarında müştekiler var. Onların biraz altında da vekilleri var. Onların marangoz da böyle dizayn etmiş mahkeme salonunu. Neyse tanık anlatıyor. Ama o arada hakim soruyor, taraf vekilleri soruyor doğrusu o tanığın yerinde olmayı asla istemezdim. Hakimden izin isteyen yok ama. Fakat karmaşa da yok. Sırası gelen soruyor. ABD filmlerindeki gibi agresif te soruyor.Hah dedim şimdi görürsün sen müşteki vekili böyle agresif sormanın sonucunu ama nerde hiç bişiy olmadı.

O halde özetlersek, artık bizim avukatlarımız da ellerini ceplerini koymalı ve agresifce sorular sormalıdır. Madem AB ye giriyoruz öyle değil mi?