Mesajı Okuyun
Old 05-04-2006, 14:14   #7
ALİ HAKAN AKALIN

Sayın nfb,

Ülkemiz insanlarının çoğunda sorunları çözmek yerine çözümsüzlük üretmek
eğilimi vardır.Sorunlar her seferinde de kırmızı görmüş boğa gibi üzerine gitmek ile değil ,bazen yan tarafından dolaşmakla da çözülür.Konumuza dönersek , serbest avukatlık faaliyeti yapan bir hukukçunun onur ve vakarını korumasının gerek şartı para kazanmasıdır.Bu itibarla, emeği karşılığı aldığı bir bedeli serbest meslek makbuzu ile vergilendirmek hiç bir aşağılama içermediği gibi,ben burada "onur" a dokunacak bir konu da göremiyorum.Makbuzun kimin adına düzenlendiğinin ya da kimin tarafından tasdik edildiğinin ne önemi var.Benim hukukçu olarak onurum kestiğim makbuzda değildir.Ayrıca icra dairesinden alınan avukatlık ücretlerinin tümünün ,mesleki kazanca yansıtıldığına dair ciddi şüphelerim var ve yapılan şiddetli itirazların kamuoyunda bu yöndeki var olan inanışları da kuvvetlendireceğini düşünüyorum. Ancak bu noktada benim bir hukukçu ve avukat olarak onuruma dokunan ve sizinle paylaşmak istediğim bazı konular var.
Adliyelerde ,icra müdürlüklerinde çevresi ile "senli-benli,ablacım,abicim" li konuşan avukat arkadaşlar onurunuza dokunmuyormu? Herhangi bir kararı çabuk alabilmek için müdür masalarının yanında kırk yıllık arkadaş gibi oturan ve sürekli sırıtan avukat arkadaşlar onurunuza dokunmuyormu? Her yıl gazetelerde avukatların vergi kaçırmak için türlü yollar denediğini okumak ve bunların bir kısmının da doğru olduğunu bilmek onurunuza dokunmuyormu?