Mesajı Okuyun
Old 07-02-2013, 22:51   #112
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.İsmail DEĞER
Ama gel gör ki, devlet tarafından bu kadar düzenleme konulmasına rağmen, avukatlara yönelik hiç bir olumlu katkı sunulmamaktadır. Aksine mesleğinin icrası zorlaştırılmaktadır.

Bence vatandaşlara yönelik, hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Vergisini veren vatandaş, hukuk güvencesine sahip olursa, dolaylı yönden avukatların da mesleki faaliyeti genişleyebilir. Tıpkı zorunlu sağlık ve trafik sigortasında olduğu gibi...

Alıntı:
Madem avukatlık kanunlardaki gibidir, o halde devletin avukatlara bir takım ayrıcalıklar tanıması gerekmez mi,

Dünyada birçok meslek doğası gereği ayrıcalığa sahip olması gerekir.

Bugün İzmir Güzelbahçe Tapu Müdürlüğüne, müvekkilimle birlikte gittim -müvekkilim dün gitmiş, yeterli bilgiyi alalamış-

Memura avukat olduğumu söyledim, arzularımı bildirdim.

Bırakın herhangi bir tapu müdürlüğünü, bir devlet dairesinde ben böyle bir mesleki ayrıcalık görmedim. Hususi olarak bir memur, benimle ilgilendi, hiç oflamadan hangi defteri istediysem getirdi. Neyi sorduysam araştırdı, cevabını buldu geldi... Nihayetinde teşekkür ettim, hem de çok çok teşekkür ettim. Memurun cevabı ise kısa ve anlamlıydı; biz görevimizi yaptık...

Sanırım bu olay, kişiye özel ve o memura özel bir durum değildi, sanki birileri, şayet buraya bir avukat gelirse, kuş sütü eksik etmiyeceksiniz gibi birşey demiş...

Meslektaşım, o aşamadan sonra ayrıcalık zaten gelmişti, bırakın yanımda ki müvekkili, müdürlükte bulunan diğer vatandaşların ve hatta güvenliği sağlayan polisin dahi yaklaşımı ve bakışları değişmişti...

Kolay Gelsin...