Mesajı Okuyun
Old 26-12-2006, 00:01   #5
Caglayan K.

Sitede konuyla ilgili yayınlamayı düşündüğüm “Türkiye’de Feminist Bir Parti Deneyimi: Kadınlar Halk Fırkası” başlıklı makaleden kısa alıntılarla feminist parti olabilir mi? tartışmasına katkıda bulunmak istiyorum.

“Cumhuriyet kadınları, Milli Mücadele yılları sonrasında 1923 Haziran’ında “Kadınlar Halk Fırkası (Partisi)” adıyla bir politik örgüt kurmuşlardır. Başkanlığını Nezihi Muhittin üstlenmiştir.

.Kadınlar Halk Fırkası tüzüğü Nezihe Muhittin başkanlığında birçok kadınla birlikte defalarca tartışılmış ve henüz politik hakların tanınmadığı bir dönemde yine de fırka adını uygun görmüşlerdir.

Kimilerine göre kadınlar bu örgütlenmeyi hak etmişler, kimilerine göre erken bir yapılanmadır. Kadınların fırka kurmaları yerine dernek olarak faaliyet göstermeleri daha uygundur. Ankara (Cumhuriyet hükümeti) bu durumun ülke için “bölücü bir faaliyet” olduğu görüşündedir.

Partinin amaçları kadınların sosyal, politik ve ekonomik alanlarda gelişmesini sağlamak, haklarını almak, kitlesel bir örgütlenmenin gerçekleşmesi için mücadele etmektir. Parti, öncelikle memleket meselelerini tanımladıktan sonra “mefkurevi kadın tipi” (ideal kadın) belirlemişlerdir: terbiye ve maarife (eğitim ve bilgi-kültüre) sahip kadın.

Partinin savunduğu temel düşünceyi Nezihe Muhittin şu şekilde ifade etmektedir; ülkede yenilik çalışmalarının gerçekleşmesi için kadınların eğitilmesi ve ilmi açıdan yeterli seviyeye gelmesi gerekmektedir. Ülke kadınlarının Avrupalı kadınlardan farklı olmadığını ve bunun için de onların sahip oldukları eğitimi almalarının doğru olduğunu belirtmektedir. Ülke için gerekli kadın tipi de batılı eğitim sistemini almış ve yeni pozitif bilgilerle donatılmış öğretiyi görmüş olmalıdır.

Nezihe Muhittin’e göre “eyi terbiye edilmiş, eyi nema bulmuş kadın dimağlarıdır ki teşkilâtı medeniyemizde varlığını hissettirebilecek” olanlardır.”

1923’lerde kadınlar için kurulan partide savunulan ve eylem planları oluşturulan amaçlarla, günümüz Türkiye’sindeki kadın örgütlenmelerinin amaçları arasında benzerlik göze çarpmaktadır. Değişen çok fazla bir şey yok galiba.

Ayrıca sayın Yılmaz'ın kurulacak parti üzerine kaygılarına ben de katılıyorum.

Saygılarımla.