Mesajı Okuyun
Old 01-10-2005, 14:25   #4
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Sn moonliner,

Kanaatimce müvekkiliniz Baroya başvurduğu takdirde Adli Yardım fonundan yararlanabilir. Size vekaletname çıkarmış olması da engel değildir.

Ağır cezadaki davada DNA testi talep edebilirsiniz. CMK madde 78-79 a bakın lütfen. Dün bir savcı arkadaşımla konuştum. Suçüstü ödeneği eskisi gibi değilmiş, artık sorun yokmuş. Ancak babalık davası açmanız için 1 yıllık süre var. Ağır ceza davası bu süre içerisinde bitecek mi sizce?

Babalık davasındaki DNA testi masraflarına gelince...Adli Yardım talebiniz kabul edilmezse, HUMK madde 415'ten yararlanma şansınız var bence...Maddeye göre "re'sen icrası emrolunan muamelenin istilzam ettiği masrafı iki taraftan birinin veya her ikisinin tediye etmesine karar verilir ve bunun için takdir olunacak meblağ mahkeme kalemine tevdii olunur.

Tayin olunan müddet içinde işbu muameleye ait masraf tediye olunamaz ise ileride icap edenlerden istifa olunmak şartıyla Devlet hazinesinden tediye olunmasına karar verilebilir."

Sorun hakimin re'sen DNA testine karar verip vermeyeceğidir? Anlayışlı bir hakime denk gelirseniz, sorun çözülür. Ama benim üstlendiğim davada, davacı DNA testini talep etmesine rağmen hakim masrafları müvekkile yükledi. İri puntolarla maddeyi yazmamıza rağmen, kesin süre verdi ve davayı bitirdi. Temyiz ettik başka hususlardan bozuldu ama bu usuli eksiklikten bozma olmadı.

Sayın hykayar'a bir hususta katılmıyorum. İddiacı iddiasını ispatla mükellefse, babalık davasında da iddia eden davacı, masrafları ödemelidir. Ceza davasında da sanığın suçsuzluğu karineyse, onu suçsuz olduğunu ispata davet edemeyiz.

saygılarımla..