Mesajı Okuyun
Old 03-04-2012, 11:08   #31
müdafi

Sayın Av.İlyasmeral
Öncelikle Benim görüşümünde Sayın Av. Suat Ergin ve Sayın AvAksoy'un görüşü doğrultusunda olduğunu ifade etmek isterim.

4949 sayılı yasayla maddeye eklenen ''ara kararlar hakkındada hapis cezası'' uygulanmasını öngören değişikliğin bu kerre 2005 yılında yapılan değişiklikle neden tümden kanun metninden çıkarıldığının izahını istemişsiniz.

Şahsi kanaatim. önceki metinde ilk fıkrada ''... İLAMDA ...'' denilmektedir ki bu maddenin uygulanabilmesi için ortada öncelikle bir ilam olması gerekmektedir. bu sebeple 2003 yılında eklenen fıkraya ''ara karar...'' ibaresinin açıkça yazılmış olması bu maddenin salt ilamlar açısından değil aynı zamanda ara kararlar açısındanda uygulanmasını sağlamak gayesi ile konulmuştur.

2005 yılında tümden metinden çıkartılmış olmasına gelince zaten ilk fıkrada ilamdan bahsedilmeden direk ''... KARARLARIN...'' denilmek sureti ile ilama gerek olmadığı açıkça ifade edilmektedir. Bundan gayrı bir ikinci fıkrayla ''...ara kararlar hakkındada...'' denilecek olması -bence- birinci fıkranın tekrarı ve abesle iştigal olacağından konulmasına gerek görülmemiş ve kanun metninden tümden çıkarılmıştır. Benim görüşüm bu yöndedir. Saygılarımla.