Mesajı Okuyun
Old 07-07-2009, 16:17   #1
turbo

Varsayılan Boşanma Davasında Verilen İhtiyati Tedbir Kararı

Sayın Meslektaşlarım,

Takip ettiğim bir boşanma davasında, karşı tarafın cevap dileçesindeki müvekkil adına kayıtlı otomobil hakkında ihtiyati tedbir talebi, mahkemece kabul edildi(Neye ilişkin olduğu belirtilmeden).

Dava sonunda boşanma kararı verildi ve müvekkil aleyhine maddi tazminata hükmedildi ve karşı tarafın manevi tazminat talebi reddedildi. Fakat ihtiyati tedbir kararı hakkında karar verilmedi. boşanma kararı taraflarca temyiz edilmeyerek kesinleşti. Biz maddi tazminat yönünden, karşı taraf manevi tazminat yönünden kararı temyiz etti.

Mahkemeden, HUMK. m. 112(Esas hakkında mahkeme tarafından verilen kararın tefhim veya tebliğ olunmasını mütaakıp ihtiyaten icra kılınmış olan tedbir mürtefi olur. Şu kadar ki mahkeme hükmün icrasını temin için işbu tedbirin tayin edeceği müddet zarfında devamına karar varebilir.) uyarınca araç üzerindeki tedbirin kaldırılmasını dilekçe ile istedik, fakat hakim, kesinleşmedikçe ihtiyati tedbirin kalkmayacağını belirtti. Kanun hükmünü hatırlattım, bana aile hukukuna özgü olduğunu söyledi.

TMK.'da buna ilişkin bir hüküm bulamadım. Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarım varsa, yardımlarını bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.