Mesajı Okuyun
Old 19-04-2009, 12:02   #1
sinem250609

Acil ücretsiz doğum izni hakkında-kazanılmış haklar hakkında-acil-

iyi günler,
özel bir bankada çalışmaktayım.2 ay sonra bebeğim olacağı için doğum izinleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bankamızın kurallarına göre sağlığın elverse bile en fazla 37. haftaya kadar çalışabiliyorsun , sonra izne ayrılıyorsun.yani 37 haftanda 16 haftalık iznin başlamış oluyor.ancak izin dönüşü ilave olarak 6 aylık ücretsiz izin hakkını kullandırmıyorlar.günlük 1,5 saatlik süt izninide istediğin zaman diliminde kullanamıyorsun.
+++Şimdi ben 4 aylık ücretsiz doğum iznimi kullanıp işyerime dönüş yaptığımda , 6 ay ilave ücretsiz izin talep etsem vermeyeceklerinden,işyerine dava açsam tazminat alabilir miyim?
+++ayrıca 2005 den beri işyerinde çalışmaktayım . ozamandan tarihden 2009 a kadar 16 haftalık doğum iznine ayrılanlara 4 aylık maaşları da ayrıca yatmaktaydı(ssk'dan alınacak ücret haricinde). 2009 yılında bu ücreti kaldırdıklarını açıkladılar . Sadece SSk dan ücret alınacak.Bu benim kazanılmış hakkım değilmiydi .2005 den beri ücret veriliyordu . bu konuda da bir hak talep edilebilir mi?2 konu hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar.