Mesajı Okuyun
Old 08-09-2005, 12:31   #8
turbo

Açıkçası bir avukat olarak, kutsal sayılan ve demokratik bir ülkede dokunulmaz ve olmazsa olmaz kabul edilen savunma hakkını icra eden avukatların, böyle bir uygulamaya maruz bırakılarak potansiyel şüpheli yerine konulması, bence kabul edilebilecek bir uygulama değildir. Şöyleki, bir avukat, yaptığı iş dolayısıyla normal bir vatandaşla aynı statüde değildir. Her ne kadar, bunun kötüye kullanıldığı ileri sürülse de -ve gerçekten de öyle olsa da-, böyle bir durumda yapılabilecek en iyi ve güvenilir iş, avukatların üzerlerinin her daim, güvenlik görevlilerinin her şüphelendiği durumda arama yapabilmelerine izin vermek ve bunu yasal bir çerçeveye oturtmaktır.
Elbetteki insan haklarının tam olarak gerçekleştirilmeye çalışıldığı, içinde bulunduğumuz süreçte bu çözüm, kabul edilemez bir durumdur.
Bir diğer açıdan bakıldığında, bu güvensizliğin neden sadece avukatlara karşı olduğu, avukatlarla aynı okullarda okuyup aynı alt yapıya sahip olan hakimlerimize ve savcılarımıza karşı söz konusu olmadığı konusu bir diğer tartışma konusudur.
Açıkçası bir avukat stajyeri olarak mesleğime yeni yeni ısındığım şu günlerde, x-ray cihazından geçmek ve çantamı x-ray cihazına sokmak benim gücüme gidiyor. Dediğim gibi elimden geldiğince direniyorum. Ve bu x-ray cihazları hakkındaki yasal dayanağın ne olduğunu çok merak ediyorum.
Değerli ilginiz ve bilgi birikiminiz için tekrar teşekkür ediyorum.