Mesajı Okuyun
Old 07-09-2005, 15:23   #2
TURKIYEM

Bu konu hakkinda goruslerimi paylasmak istiyorum. Benim dusuncelerim sizinkinden biraz farkli.

Ben Hollandada yasiyorum, Hukuk fakultesinde okuyorum. Burdada ayni Turkiyede oldugu gibi dediginiz x-ray cihazlariyla adliyelerde cantalar kontrol ediliyor ve gerek bulundugunda kisilerin uzeri araniyor. Herkes bu kontrollere uymak zorunda, yani ister avukat, hakim yada savci olun. Hic fark etmiyor. Ve avukat-muvekkil mahremiyetinin bu konuyla pek alakasi yok diye dusunuyorum. O acidan bakmamak gerekir. Kontrolden gecerek muvekkille aranizdaki olan sirlari aciga vermis olmuyorsunuz. Simdi dunyada yasanan olaylari biliyorsunuz. Ortalikta biraz guvensizlik ruzgari esmekte. Siz biz guvenilir kisiler olabiliriz, fakat bunu karsi taraf bilemez. Istisnai durumlari kestirmekte zor. Herseyi daha cok garanti altina almak icin bu uygulamalari yapmak dogrudur ve ihtiyactir. Eger Avrupa Birligine girmek istiyorsak herkesi esit gormek gerekir. Meslek ayrimi yapmamak gerekir. Bir tanik yada normal bir vatandas bile bu kontrollere uymak zorunda. Peki o zaman bir avukatin bir vatandasla arasindaki fark nedir? Sadece mesleginin ve avukat muvekkil mahremiyetinin olmasi hic birseyi degistirmez. Bu kontrollerden adliye disindada geciyoruz, ornegin bir havaalaninda. O zaman ben avukatim diyemiyoruz. Kontrollerin amaclari ayni, guven saglamak!

Bu konuyla ilgili yasal dayanaklarin oldugunu bilmiyorum. Sadece privacy zarar goruyor. Boyle bir zamanda bunuda cok gormemek lazim.

Saygilarimla,

O. Keskin