Mesajı Okuyun
Old 06-09-2005, 23:02   #1
turbo

Rahatsiz X-ray Cihazları Ve Müvekkil Avukat Mahremiyeti

Sayın meslektaşlarım,
Ankara Adliyesinde(ve bilimum bir çok yerde) sıkça uygulanan x-ray cihazlarıyla çantaların kontrol edilmesi hakkında bir sorum var. Hepimizin bildiği gibi bir avukat, yaptığı iş gereği, müvekkili hakkında öğrendiği sırları saklamak yükümlülüğü altındadır. Dolayısıyla nispeten bir dokunulmazlığa sahip olması gerekir. Fakat yazımın başında da belirttiğim x-ray cihazları, acaba bu dokunulmazlığa dokunan bir faktör müdür, avukat-müvekkil arasındaki mahremiyeti bozduğu söylenebilir mi?
Bir çok sebeble kolluk kuvvetleri, kişilerin üzerini arıyor(ülkenin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde gerekli olduğu da düşünülebilir). Ben, bir avukat stajyeri olduğumu ve yanında staj yaptığım avukatın işlerini takip ettiğimi, dolayısıyla avukat-müvekkil mahremiyetini belirtip her seferinde direniyorum. Fakat günlük koşuşturmalar dolayısıyla bu direnç fazla uzun sürmüyor.
Adliyede çantamı x-ray cihazından geçirmemi isteyen memura avukat olduğumu ve çantamı cihazdan geçirmeyeceğimi söylediğim de aldığım tepki biraz garip ve düşündürücüydü:"Hakim-savcı bile çantasını cihazdan geçiriyor". İyi de hakimin avukat-müvekkil mahremiyeti gibi bir kaygısı yok ki. Dolayısıyla çantasını makineden geçirmesinin ne gibi bir mahzuru olabilir!
Benim görüşüm, bir avukat olarak, avukat kimliğinin gösterilmesinden sonra değil x-ray cihazından geçmenin, herhangi bir aranmanın bile söz konusu olmamasıdır(elbette ki istisnai durumlar hariç).
Bu konudaki yasal dayanakları da belirtirseniz sevinirim.
Bilgi birikimini ve görüşlerini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ediyorum.