Mesajı Okuyun
Old 16-08-2007, 17:52   #5
vedatsengol

Merhabalar Filiz Hanım.
Sorunuza doğrudan yanıt olmayabilir ama benim de benzer bir davam var. Müvekkilim mal satın almak için davalı ile bir sözleşme yapıyor ve teminat olarak çek keşide edip davalıya veriyor. Davalı çeki alıyor ve malları teslim ediyor. Davalı daha sonra çeki iyi niyetli 3. kişiye devrediyor. 3. kişi müvekkilim aleyhine icra takibi başlatıyor. Benim yaptığım ise şu. İcra takibi başlatılmadan önce menfi tespit davası açtım. Çeklere tedbiren ödeme yasağı bırakılması yönünde talepte bulundum ama talebim reddedildi. Sonra, icra takibinin durdurulması için ihtiyati tedbir talebinde bulundum ama bu talebim de reddedildi. Sonra, icra takibi başlatılınca borca itiraz ettim. Doğrusu umutsuzluğa kapıldım, çünkü çeklerin davalıya teminat olarak verildiğini gösteren sözleşme var. Bu mesajı okuyan meslektaşlarım fikirlerini beyan ederlerse memnun olurum. Unutmadan, ihtiyati tedbir talebimin reddedildiği ara kararda, red gerekçesi olarak "yasal koşullar oluşmadığından talebin reddine" ibaresi var. Fakat, sonradan hakim beye niye gerekçeyi belirtmediği sorduğumda, bana "gerekçeyi belirmiş olsaydım, asıl davanızla ilgili olarak görüş belirtmiş olurdum" dedi. Takdiri siz meslektaşlarıma bırakıyorum. Belirttiğim konu ile ilgili olarak fikir beyan ederseniz sevinirim. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak yargıtay kararı varmı?