Mesajı Okuyun
Old 04-08-2012, 00:36   #12
Av. SEZGİ SARISALTIK

Alıntı:
Yazan doğru hukuk & danışmanlık
Değerli Meslektaşım,
Öncelikle ilginiz ve önerileriniz için çok teşekür ederim.
1.Olayımızda olay tutanaklarda basit bir boğulma vakası olarak belirtilmiş, savcılık soruşturma başlatmış, takipsizlik kararı vermiş. biz olayla ilgili yüklenici firma için taksirle ölüme sebebiyet vermekten, idare hakkında da denetim ve gözetim yükümlülüğünü ihlalden dolayı şikayette bulunduk.
2. Köy muhtarının verdiği bilgiye göre değişik tarihlerde üç farklı firmanın söz konusu yerden kum aldığını öğrendik. Muhtar firmalarının kim olduğunu bilmediğini beyan etti, ya da söylemek istemedi.
3.Ayrıca idareye başvuru dilekçemizde anne baba için 35'er bin maddi, kişi başı 80 bin de manevi olmak üzere toplam 230 bin tazminat talebinde bulunduk. Bu durumda asıl davamızı açarken kısmı dava açıp fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutmamız mümkün mü ?
4. İdarenin verdiği cevap üzerine asıl davayı hemen açmak gerekiyor mu ?

İlginize şimdiden teşekür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
sayın meslektaşım. öncelikle bildiğim kadarı ile idari yargıda kısmi dava türü yoktur. yani az veya çok bir miktar belirleyip o miktar üzerinden dava açmanız gerekmektedir.
muhtarın firmaları bilip bilmemesi idari yargı süreci için çok fazla önem arz etmemektedir. zira taşeron firma ya da firmalar bu davada taraf olamayacaklardır. ancak idare tazminat ödediği takdirde bu firmalara rücu edebilir ama o da sizin probleminiz değildir.
idarenin verdiği cevap üzerine 60 gün içinde dava açmanız gerekmektedir.veyahut başvurunuza 60 gün içinde cevap vermez ise zımnen red işleminin gerçekleştiği tarihten itibaren 60 gün içinde dava açmanız gerekir.
ayrıca nacizane bildiğim kadarı ile idareye başvuru yaparken miktarı yüksek belirtmenizde bir zarar görünmemektedir. belirttiğiniz miktarın altında bir bedelle dava açabilirsiniz. ancak üstüne çıkamayacağınız için miktarı iyi belirlemenizi tavsiye edebilirim.