Mesajı Okuyun
Old 29-10-2006, 20:50   #3
nephilis

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Ali Salman,

Nişanlanmayı iki taraf arasında yapılmış bir "Sözleşme" olarak düşünmek gerekmektedir. Dolayısıyla davacı ve davalı nişanlanan çiftler olmalıdır. Yani davacı-nişanlının babası aktif husumet ehliyeti olmadığı için dava açamaz; davalı-nişanlının babasının da pasif husumet ehliyeti olmadığı için dava kendisine yöneltilemez.

....

Alıntı:
III. Hediyelerin geri verilmesi
MADDE 122.- Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir.
Hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.

Sayın Av.Suat Ergin,

Medeni kanun'un ilgili maddesi, özellikle koyu renkle işaretlemiş olduğum cümlenizden daha farklı gibi geldi bana. Her nekadar nişanlıların ana-babalarının pasif husumet ehliyeti olmasa da, aktif husumet ehliyetleri var gibi geliyor kanun metnine bakıldığında.. Örneğin; nişanlılardan birinin babasının diğer nişanlıya vermiş olduğu hediyeyi dava yoluyla isteme hakkı vardır..
Ben kanun metnine baktığımda böyle anlıyorum..