Mesajı Okuyun
Old 01-11-2007, 10:00   #17
ISIL YILMAZ

Avukata önleme araması yapılmaması hali genele yayılabilecek bir durum değildir. Bu hususta ben de Av.Kemal Vuraldoğan gibi düşünüyorum. Arama ile ilgili sınırlama bizim mesleğimizi icra ettiğimiz koşullarda geçerlidir. Bu koşullar somut duruma göre farklılık gösterebilir.

Bundan iki yıl kadar önce özel güvenlik şirketlerinden birinde hukuk dersi veriyordum. Özel güvenliğin ( ki alışveriş merkezlerinde özel güvenlik görevlileri bulunur) arama konusundaki haklarını anlatırken avukatların ne şartlarda aranabileceği konusunda öğrencilerin ciddi şüpheleri olduğunu fark ettim. Alışveriş merkezleri, özel üniversiteler gibi alanlar özel mülkiyete tabi alanlardır. Bu alanlara girmenin şartı da önleme aramasına izin vermektir. Bir avukat meslek icrası dışındaki nedenlerle bu alanlara girmek istediğinde kendisine kibarca önleme araması yapılacağını bildirin, kabul etmezse alana giremeyeceğini söylersiniz, demiştim. Bugün de bu görüşteyim.

Artan güvenlik merakını hiç hoş karşılamamakla beraber, kritik alanlarda ( özellikle havaalanı ) önleme aramasına izin vermek taraftarıyım.

Saygılar.