Mesajı Okuyun
Old 15-06-2003, 16:12   #23
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Aşağıdaki satırlar İzmir Barosu faaliyet raporundan alınmıştır:

------Merkezin kuruluşunda kadının insan hakları mücadelesine küçük bir katkı olabileceği ve mağduriyetlerin giderilmesine ya da en azından azaltılmasına hukuki destek sağlayacak bir mekanizmanın gerektiği düşüncesinden hareket edilmiştir. Cinsel ayrımcılığa ve kadına yönelik şiddete karşı çıkmayı bir görev olarak benimsediğimiz için Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi kurulması gerektiği düşünülmüştür. --------

------Böyle bir Merkezin kurulması için, 1998-2000 çalışma dönemini yürüten Yönetim Kurulu tarafından da adım atılmış; Merkezin bir proje haline getirilmesi için uğraş verilmiştir. Önceki çalışma döneminde, yerel örgütler yanında, Uluslararası Af Örgütü ve Heinrich Böll Vakfı gibi kurumlarla da görüşmeler yapılmıştır. Yukarıda anılan amaçlar doğrultusunda Kadın Hakları Komisyonu tarafından Yönetim Kurulumuza sunulan öneri, tartışılmış ve 30 Nisan 2002 günlü ve 36 sayılı kararla "İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi" kurulmuştur. MERKEZ, bünyesinde çalışacak gönüllü avukatlar aracılığı ile;- Öncelikle fiziksel, psikolojik, ekonomik ve her türlü şiddete maruz kalan ya da - Ekonomik gücü yeterli olmadığı için, aile hukukuna ilişkin hukuki yardım isteminde bulunan kadınlara gerek telefonla, gerekse bizzat başvurularda haklarının neler olduğu konusunda danışmanlık yapar;------

-----------------------------------------------------------------------------------

Görülüyor ki bu alanda tartışılan sorular İzmir Barosu Yönetimi tarafından 2002 de farklı,2003 de farklı yanıtlanmaktadır.

Fazla söze gerek yok.
Kendi adıma 1 yıl önceki karar ve devamındaki uygulamanın
kadının insan haklarını sağlamakta daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Saygılar