Mesajı Okuyun
Old 01-10-2007, 23:46   #9
SNOW

Bazı konular kesin çözüme kavuşturulamayacak kadar karmaşıktır insana. Örneğin Metafizik konular. insanın ruhu olması ve bunun enerji olması? Enerjilerin aynı kaynaktan gelmesi? kesin kanıtlanmış bilimsel veriler değildir. dolayısıyla bu kabuller doğru değilse üzerine inşaa edilen bilglerde temelsiz kalır ve yıkılıverirler. ben ruh yoktur demiyorum ama kant gibi insan aklıyla bu tür metafizik konular çözülemez diyorum. akıl ayağı sağlam yere basmayan bilgilerle çözüm bulamaz. yanlışlara ulaşır hep.
İyi, Kötü ayırımı her zaman her konuda kesin sınırlarla mümkün değil.
İnsanın seçimleri sonucu mu beyin faaliyetleri oluşur?
yoksa beyin faaliyetleri sonucu mu insanların seçimleri oluşur.
mesele siyah mı beyaz mı? şeklinde uç noktalardan başka seçenek yokmuş kabulü ile çözülmez. ara renklerin de olduğunu kabul etmezsek, bu ara renkleri yok etmez ama bizim doğruya ulaşmamıza engel olabilir.
- insan beyin kapasitesini seçemeyebilir dar kapasite veya özürlü doğabilir, hiperaktif dolayısıyla dikkatsiz, odaklanma güçlüğü içinde kıvranabilir.
- İnsan öyle bir ailede doğar ki, onun seçimlerini ailesi yapıverir.
- aşiret baskısıyla cinayet işleyiverir.
- çok özgür bir ortamda doğar kapasitesi iyidir, iyi seçimler yapabilir.
- çok özgür bir ortamda doğar kapasitesizdir kötü seçimler yapar sonuç kötü olur.
- Anne ve babasını seçemez, hangi ülkede doğacagını seçemez, kardeşlerini seçemez, cinsiyetini dogarken seçemez, neyi ne kadar seçebilir?
Bu konular akıl için ağır siklet konular çok unsurlu iyi araştırma, kesin doğruları kullanma, dozajı iyi ayarlama gerektirir. Görüleceği üzere genellemelere de biraz zor ulaşılır.

Saygılarımla...