Mesajı Okuyun
Old 30-10-2008, 23:14   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan mehtap8053
iş durumunu gittikçe ağırlaştırmaya çalıştırıyorlar işe 3 vesayit gidiyor ve çalışma şartları gitgide ağırlaştırılıyor

Alıntı:

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi
MADDE 22. - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.
Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.

Alıntı:

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı
MADDE 24. - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
I. Sağlık sebepleri:
a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

İş Kanunun konuyla ilgili olabilecek iki maddesini yukarıya aktardım. Ancak anlayamadığım husus şu: İşçinin işyerine 3 vesayitle gitmesine işveren mi sebep olmuş? İşyeri taşınmış mı?
Çalışma şartları gitgide ağırlaştırılmış mı? Yoksa işçiye gittikçe ağır gelmeye mi başlamış?

Ben sorunuzun (mesajınızın) metninden, işçinin haklı bir fesih hakkının doğmayacağı izlenimini edindim.

Saygılarımla,