Mesajı Okuyun
Old 26-05-2019, 13:17   #1
Av. Doğan

Varsayılan Velayet hakkının kötüye kullanılması nedeniyle tazminat

Merhaba sayın meslektaşlarım,
Genç bir meslektaşınız olarak içinden çıkamadığım bir olay karşısında yardımlarınızı bekliyorum.
Olayımızda, 2012 yılında baba ölüyor ve miras olarak belediye otobüsü bırakıyor. Bu araçtan 1999 doğumlu muvekkile ise 1/3 pay kalıyor. Anne ise 2014 yılında muvekkilin reşit olan ağabeyi adına velayeten vekaletname hazırlıyor ve ağabey aracı satıp müvekkilin payına düşen satış bedelini de alıyor, yani müvekkile satıştan düşmesi gereken ve annenin koruması gereken bedel kendisinden alınmış oluyor.
Müvekkil şuan 20 yaşında ve kendi üzerine düşen payı elde etme konusunda bazı sorularım olacak. Anneye karşı aile mahkemesinde tmk 362-363'e dayalı dava açabileceğimi düşünüyorum fakat bu dava ile ilgili çözemediğim bazı sorunlar var.

1- Husumeti ağabeye de nasıl yöneltebilirim. Nitekim büyük bir miktar ve ancak ağabeyden tahsil edebileceğimizi düşünüyorum.
2-Yoneltebileceksem bunu aynı dava içinde anneye karşı aile mahkemesinde açtığım davada yapabilir miyim?
3- Burada tmk 469da duzenlenen yasak işlemlerden olan önemli derecede bağış hükümlerinden yararlanabilir miyim?
Teşekkürler.