Mesajı Okuyun
Old 28-08-2012, 01:42   #1
Av.servet

Varsayılan SÖzleŞme, Sİgorta Aracilik İŞ SÖzleŞmesİ, İŞ TekİpÇİlİĞİ SÖzleŞmesİ, Sponsorluk SÖzleŞmesİ

Değerli meslektaşlarım bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Bahsedeceğim konu hakkında araştırma yaptım ancak sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle ihtiyacım olan bir sözleşme örneği olduğunu belirtmek isterim.Aradığım sözleşme Sigorta Aracılık Hizmetleri İş sözleşmesi aslında bu sponsorluk, dava sponsorluğu,iş takipçiliği sözleşmesi olarak da adlandırılabilir.
Vekili olduğum sigorta işleriyle uğraşan yerel bir şirket var. Bu şirket özellikle trafik kazalarında mağdur olup dava açmak için gerekli maddi imkan ile bilgisi olmayanlara aracılık yapıp dosyalarına dava sonunda elde edilecek menfaatin belli bir oranı karşılığında avukat görevlendirip dava için gerekli tüm maddi desteği sağlıyor ve bunun karşılığında da dava sonun elde edilen menfaatten belli bir oranı kendisi alıyor ve bu şekilde anlaştığı kişilerle arasında bir sözleşme hazırlamam benden istendi.
Somut bir örnek verecek olursam örneğin A şahsı maruz kaldığı bir trafik kazası sonucu maddi ve manevi zarara uğruyor ve ilgililerden zararın giderilmesini talep etmek istiyor ancak gerekli maddi imkanlara sahip değil gelip müvekkil şirketle anlaşıyor ve şirket dosyasını alıp gerekli tüm hukuki yollara bünyesindeki avukatlar ile A şahsı adına başvuruyor ve avukat ücreti yargılama giderleri gibi tüm maddi desteği sağlıyor. Bunun karşılığında ise A nın adına tahsil ettiği tutardan anlaşma uyarınca belli bir oranını kendi ücreti komisyonu olarak alıyor. Benim ise burda müvekkil şirketin ücretini güvenceye almak için A ile müvekkil şirket arasında imzalanacak sözleşmeyi hazırlamam gerekiyor. Böyle bir sözleşme örneği elinde mevcut olan varsa veya hazırlayacağım sözleşme için nasıl bir yol ve yöntem izleyeceğim konusunda fikri olan meslektaşlarım varsa paylaşırsa sevinirim.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla...