Mesajı Okuyun
Old 26-07-2023, 08:09   #8
Av.Serhat Doğan

Merhaba, sayın meslakdaşlarım,

Meslakdaşımızın ifade ettiği gibi;
‘Önalım davasının açıldığı tarih itibari ile ortada kesinleşmiş bir parselasyon olmadığı ve bu nedenle de KESİNLEŞMİŞ PARSELASYONA DAYALI MÜŞTEREK MÜLKİYETTEN söz etmek mümkün olmadığı durumlar."daki mantığı kabul ediyorum.

Alıntılanan Yargıtay Kararları'nda bir yönüyle kabul edilebilir bir mantık olduğu da doğru.

Fakat;

YHGK 2009/6-32 E, 2009/69 K:
"Önalım hakkının kullanılmasıyla bu hakkı kullanan paydaş ile alıcı arasında kapsam ve şartları satıcı ile davalı arasında yapılan sözleşmenin aynı olan bir satım ilişkisi kurulmuş olur."
deniliyor.

HGK'daki bu temel mantıkla alıntılanan Yargıtay Kararları'ndaki mantık arasında çelişki var diye düşünüyorum.

Kaldı ki; hatırlarsanız komşu tarımsal arazi malikine tanınan önalım hakkının kaldırılmasından sonra;

Yargıtay 14. HD, 25.11.2020 T. 2020/1387 E. 2020/7766 K. :
Önalım hakkı dava açılarak kullanıldıktan sonra 5403 sayılı Kanunun 8/İ maddesinin ikinci fıkrasının ve bu hükümle komşu tarımsal arazi malikine tanınan önalım hakkının kaldırılması geçmişe etkili olamayacağından davalının temyiz talepleri kabul edilmemiş; davanın kabulüne dair verilen hüküm usul ve yasaya uygun bulunarak onanmıştır. Kanun değişikliği geçmişe etkili olamayacağınan karar düzeltme isteminin reddi gerekmiştir.”.

“Kanun değişikliği” ile “imar değişikliği sebebiyle ortaklığın ortadan kalkması” aynı değil fakat bu iki farklı durumun öncesindeki temel mantık olan

"Önalım hakkının kullanılmasıyla bu hakkı kullanan paydaş ile alıcı arasında kapsam ve şartları satıcı ile davalı arasında yapılan sözleşmenin aynı olan bir satım ilişkisi kurulmuş olur."
mantığı açısından bakıldığında “kanun değişikliği” halinde de “imar değişikliği” halinde de hukuki durum aynı olmalıdır: Yargıtay’ın yerleşik yorumuna göre şufa hakkı, kullanıldığı anda sonuç doğurur.

MADDE 732.- Paylı mülkiyette bir paydaşın taşınmaz üzerindeki payını tamamen veya kısmen üçüncü kişiye satması halinde, diğer paydaşlar önalım hakkını kullanabilirler.

MADDE 733/4-
Önalım hakkı, satışın hak sahibine bildirildiği tarihin üzerinden üç ay ve her halde satışın üzerinden iki yıl geçmekle düşer.

MADDE 734.- Önalım hakkı, alıcıya karşı dava açılarak kullanılır.