Mesajı Okuyun
Old 21-07-2023, 17:06   #1
Av. Buğra YILDIZ

Rahatsiz Vekillikten Çekildikten Sonra Avukatın 15 Günlük Sorumluluk Süresi Adli Tatile Sarkması Avukatın Sorumluluğunu Uzatır Mı?

Merhaba;

Basit yargılama usulüne tabi bir ceza davasında 21.06.2023 tarihinde vekillikten çekilme dilekçesi sundum. Vekillikten çekilme dilekçesi 17.07.2023 tarihinde 21. maddeye göre muhtara teslim edilmiş. UYAP'tan kaydım silinmişti fakat bugün tekrar eklenmişim ve 21.07.2023 tarihi yani bugün itibariyle gerekçeli kararın yazıldığını öğrendim. Henüz gerekçeli karar tarafıma tebliğ edilmedi. Müvekkil ile iletişimimiz de kopuk durumda. Ceza davasında müşteki pozisyonundayız.

1- Bu durumda gerekçeli karar kime tebliğ edilir?

2- Avukatlık Kanununda vekillikten çekilme dilekçesi tebliğ edildikten sonra 15 gün avukatın sorumluluğunun devam edeceği yazmaktadır. Fakat adli tatilde de süreler otomatik olarak adli tatilden sonraki 3 iş gününe sarkmaktadır. Bu durum vekillikten çekilme dilekçesinde avukatın sorumluluğunu da kapsar mı?

3- Karşı tarafın ceza alması durumunda cezanın azlığı nedeniyle yine de usulen de olsa itiraz etmemi önerir misiniz? Daha sonra müvekkil ben itiraz etmek istemiyordum neden itiraz ettin diyebilir mi?