Mesajı Okuyun
Old 05-07-2014, 16:42   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben 17 yaşındayım. Annem ve babam bundan 5 sene önce anlaşarak boşandılar. Annem babamdan tek kuruş nafaka talep etmedi, ki bugüne kadar evimizi geçindiren zaten annemdi. Babam emekli, aylık en az 1000 tl geliri var. Ablamla vekaletlerimiz annemde. Ablam reşit. Fakat şimdi babam, ona babaannemden kalan ve babaannemin bize bırakılmasını vasiyet ettiği evini satmak istiyor. Vasiyetle ilgili herhangi bir belge yok. Evi satacağını da bize kendisi belirtmedi. Böyle bir durumda babamdan benim talep edebileceğim herhangi bir nafaka var mıdır ? Veya bu ev için belirli bir hak talep edebilir miyim ? Senelerdir arayıp hatırımızı bile sormayan adamın, babanemin emekli parasını biriktirerek aldığı bu evi sevgilim dediği bir kadınla gönlünce, hem kendi annesinin hem de benim annemin emeklerini keyfi uğruna rahatca harcamasını istemiyorum. Lütfen yardım edin, ne yapabilirim ?
TMK'ya göre "sözlü vasiyet" bırakmak mümkündür. Ama anlatımızdan usule uygun bir vasiyetnameden söz etmek mümkün değildir.Çünkü "belge yok" demişsiniz.

Yaşınız 17 olduğu için anneniz size velayeten "iştirak nafakası" davası açabilir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek alınız.