Mesajı Okuyun
Old 23-11-2011, 12:03   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan eser_29
Staj döneminde TBB'den Staj Kredisi kullandım, bu kredilerin ödeme dönemi başladığında "en geç ay'ın 10'unda ödenir" maddesine çokta uyamayarak (maaşımı ayın 15'inden sonra almam nedeni ile) ama mutlaka o ayın içerisinde ve 20'sini bile geçirmeden tüm ödemelerimi yaptım.

Son taksiti bu ay'ın 17'sinde maaşımı alınca yatırdım. Hatta, geç yatırmam nedeni ile faiz işlemiştir bunca zaman diyerek 3,00 TL fazladan ödeme yapayım bile dedim, ödedim. (Meğerse işleyen faiz 3,00 lira değil, 3,44 lira imiş.)

Dün, eve tebligat gelmiş TBB tarafından annem "klasik Türk insanı" mantığı ile "almazsam iyi olur herhalde" diyerek önce postacıyı geri çevirmiş, akabinde beni arayıp haberdar edince almasını söylediğimde postacıdan tebligatı almış.

Tebligat konusu "Muaccel olan staj kredi borcun un 10 gün içinde ödenmesi, ödenmediği takdirde 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 72/d maddesi gereğince kayıt silme işlemleri ile borcun tahsili için gerekli yasal işlemlerin başlatılacağı ihtarıdır." şekline.

İçerikte ise tarafınıza şu kadar kredi verdik falanca da kefildi, geri ödemenin şu tarihte muaccel olduğu, güncel borcun ise yasal faizi ile şu miktar olduğu, Halk Bankası Şubesi falanca numaralı hesaba 10 gün içerisinde bakiyeyi yatırmam gerektiği, aksi halde kaydımı levhadan silmek için işlemlere başlanılacağını ve bakiye için icra takibine geçileceğini ve tüm masraflar ile vekalet ücretinin tarafıma yükletileceğini ihtaren bildirmişler.

Tüm ödemelerini bir kaç gün geçte olsa yapmış olan meslektaşına karşı son taksit nedeni ile ihtarname ile şunu yaparız bunu yaparız diyen meslek örgütü hakkındaki görüşleri takdirinize bırakıyorum.

Not: Kalan 0,44 liranın ise bugün banka şubesine yatıracağımı kamuoyuna duyurur saygılar sunarım.

72/d'ye göre tarafınızca alınan kredi tam ödenmemiş olduğundan meslek örgütünün yaklaşımı etikten uzak ancak talebi ve talebin gerçekleşmemesi üzerine başvurulacak yaptırım yasal görünüyor. Garanti olsun 0,44 yerine siz yine de 1,44 falan yatırın ki, mazallah yeniden bir ihtarnameye muhatap olmayın.