Mesajı Okuyun
Old 25-06-2007, 13:51   #13
Kilimanjaro

Alıntı:
Eğer yasa, belli kuralların hükmüne tabi tutmuş ise, o kurallar uygulanmalıdır. Konumuzda, alacağın temliki hükümlerine tabidişr diye açık bir yasa hükmü var. Bu nedenle Borçlar Kanunun alacağın temlikinin şartlarına bakmak gerekir.

Sn. Ragıp, konu burada tartışılmadan evvel ben de sizin gibi biliyor ve düşünüyordum ama biraz daha detaylı bir inceleme yapınca, diğer görüşün çok daha doğru olduğunu farkettim. Büyük çoğunluk bu görüşü savunduğundan değil elbette; ilgili madde metni üzerinde düşündüğümde ben de doğrusunun bu olduğuna kanaat getirdim.
Yargıtay 12.HD.nin konuyla ilgili kökleşmiş bir bakış açısı var. Keza görebildiğim kadarıyla doktrinde de konu bu minvalde ele alınmış. Mesela Prof.Dr. Seza Reisoğlu'nun "Türk Hukukunda ve Bankacılık Uygulamasında Çek" isimli kitabında bu görüşler savunulmuş ve kitabın 184.sayfasında da aynen şu ifadeler kullanılmış: "...Yargıtay'ın bu konuda baskın görüşü ibrazdan sonra cironun -beyaz ciro dahil- yeterli olduğu, ancak bu ciro alacağın temliki hükümlerini doğuracağından keşidecinin çek lehtarına karşı olan def'ilerini hamile karşı da ileri sürebileceği şeklindedir..."
Aynı şekilde Prof.Dr. Abuzer Kendigelen'in "Çek Hukuku" adlı kitabının 171.sayfasında da aynı istikamette görüşler savunulmuştur.