Mesajı Okuyun
Old 12-03-2020, 15:13   #1
Av.Murat Serezli

Varsayılan Evlatlık Aranıyor

Sayın Meslektaşlarım,

Bu başlığı atmamım sebebi konuya ilgiyi arttırmaktır. Derhal konuya geçiyorum....

Evlat edinmek isteyen taraflar, birbirlerini Çocuk Esirgeme Kurumu aracılığıyla bulabiliyor. İki tarafın bir araya gelmesini sağlayacak kurum dışında bir seçenek yok....

Ancak, TMK gereğince kurum dışında tarafların birbirini bulması ile evlat edinmek mümkün...
Kurumun idari düzenlemeleri ise çok karmaşık ve uzun süre almakta.....Sonuç olarak,kanunun aradığı yaşta evlat edinmek isteyen insanlar ile evlatlık vermek isteyen insanlar birbirini bulamıyor.

Kurumdan ümidini kesmiş bir çift şimdi ofisimden ayrıldı. Evlatlık aranıyor diye ilan mı verelim ne yapalım? diyorlar. Koca, yabancı, karı ise Türk, bu nedenle mi veya her ne nedense sonuç alamamışlar...

Birbirlerini fısıltı gazetesi yoluyla bulmuş tarafların evlat edinmelerini yıllardır yapmaktayım. Bu ailelerin iyi haberlerini duymaktan da çok mutluyum.....

Tek çarenin kurum olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yurtdışında kilise, devlet kurumları, çeşitli acentalar bu tür hizmetler veriyor. Neden Türkiye'de avukatlar böyle bir hizmet vermesin? Tabi ki kurumsal bir yapı içinde olamaz mı?

Açıkçası ofisimden ayrılan çift için fazla mı empati yapıyorum..Ne dersiniz?