Mesajı Okuyun
Old 13-05-2010, 22:52   #3
Gemici

Sayın Konuk,
Çocuklarınızın Alman vatandaşı olmasının, onları alıp Türkiye'ye götürmeniz konusunda bir önemi olduğunu zannetmiyorum. Çocukların velayet hakkı kanunen sizin ve babalarının beraberce kullanması gereken bir hak. Devlet buna karışmaz, çocukların menfaatleri gerektirmediği sürece. Babaları ile anlaşarak çocukları istediğiniz yere götürebilirsinz. Babalarının rızası dışında çocukları Türkiye'ye götürürseniz aynı haklara sahip olan babanın çocuklarımı benim rızam dışında Türkiye'ye götürdü diye şikayette bulunma hakkı var. Böyle bir durumda nasıl bir sonuç ortaya çıkar, cezalandırılırmısınız şimdiden söylemek olanaksız.

Çocukları alıp Türkiye'ye götürürseniz ve babaları çocuklar kaçırıldı, geri getirilsinler diye dilekçe verirse, son sözü çocukların o anda bulunduğu Türk mahkemeleri verir. Mahkemeler bu kararı verirken çocukların menfaatlerini göz önünde bulundurmak zorundadır.

Benim bu durumda size tavsiyem, çocukları alıp Türkiye'ye götürmeden önce kendi geleceğiniz ve çocukların geleceği konusunda iyice düşünüp o na göre bir karar vermeniz. Almanya'yı terk edip gittikten sonra çocukların geri gelebilme olanakları var. Siz oturma müsaadeniz geçerliliğini kaybedince dönme şansınızı yitirmiş olursunuz.

Karar vermeden önce yapmanız gereken şey bir yardım kurumuna veya bir avukata danışıp ona göre hareket etmeniz.

Hiç düşünmeden pılıyı pırtıyı alıp Almanya'yı terk etmek çıkış yolu değil bence.

İsterseniz KAHDEME'e veya bana özel mesajla kaldığınız şehri bildirin. Size yardım edebilecek yardım kuruluşlarının adreslerini araştırıp bildirebilirim.

Saygılarımla