Mesajı Okuyun
Old 02-09-2008, 12:46   #4
Yücel Kocabaş

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanıma Kanunun 8.maddesinin son fıkrasında,”bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinin mirasa konu olmaları ve üzerlerinde her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun birlikte mülkiyetin mevcut olması durumunda, bu araziler ifraz edilemez, payları üçüncü şahıslara satılamaz, devredilemez veya rehnedilemez” ifadesi yer almaktadır.

Bu maddenin uygulanabilmesi için parselin tamamının alanının mutlak, marjinal tarım arazileri için 20 dönümden az olması ve ayrıca taşınmazın paylı müikiyet halinde olup herhangi bir payın satışının vaad edilmesi gerekir.Sanıyorum Tapu idaresinin ret gerekçesi de bana dayalı olmalı.
Tapu Kad. Genel Md.lüğünün 15 sayılı genelgesi için bkn:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=25266

1. Olay yukarıdaki gibiyse tescil için ortada yasal engel var demektir. O takdirde sebebsiz zenginleşme kuralına göre verilen satış bedeli denkleştirirci adalet kurallarına göre geri istenir . Tescil talep edilemez.

2.Parselin tamamı 20 dönümden az olmakla beraber hisseli bir taşınmaz değilse yani tamamı vaatte bulunana aitse , paysatışı söz konusu değildir. Yukarıdaki kısıtlamalar uygulanmaz cebri tescil davası açılabilir.

3. Tereke elbirliği mülkiyeti durumunda olduğundan dava mirasçıların tamamı tarafından açılır. Biri veya birkaçı tarafından açılırsa dava ret vedilmeyip eksiklik yargılama sırasında tamamlattırılır.
Diye düşünüyorum.