Mesajı Okuyun
Old 04-06-2006, 05:06   #29
Gemici

Alıntı:
25. Nolu yazı:
Alıntı:Av.Habibe Yılmaz Kayar

Sn. Sehper

Soruları çoğaltalım,

1-Kadına "bakiremisin" diye sörulabilir mi?

2-Bekaret kontrolü için muayeneye götürülebilir mi?

3-Doktor bu muayeneyi yapmakta yasalara uygun davranmakta mıdır?

3-Bekaret kadında "esaslı" bir vasıf mıdır?

4-Kadının evlenirken bakire olmaması "haklı "bir boşanma sebebi midir?Diğer başka ülkelerde bu konuda bir düzenleme mevcut mudur?

5-Ve diğer sorulabilecek sorular

Alıntı:
Alıntı: Veysel
Sayın H. Y. Kayar' ın 25 no'lu yazısına cevaptır.
1. Kadına " bakire" misin diye sormaya gerek yok, öyle olması gerekir.
2. Bekaret kontrolü için doktora gidilmesine karşıyım, o işi erkek partneri yapmalı.
3. O doktorun sorunu, hangi mevzuata göre yapar kendi bilir.
4. Bekaret kadında " esaslı" bir vasıf değil ancak, birey vicdanı için belirleyici. yani olmazsa olmazı...
5. Kadının bakire çıkmaması "haklı bir boşanma" sebebi. Diğer ülkelerdeki durum beni pek ilgilendirmiyor. Bizdeki açlık, sefalet, yoksulluk onları ilgilendirmediği gibi.
Son olarak, cevap yazan bazı arkadaşlar için; lütfen yazarken "acaba ben olsam..." diye kendinize bir soruverin.

Alıntı:
1. Kadına " bakire" misin diye sormaya gerek yok, öyle olması gerekir.

Kadından bakire olmasını istiyen bir düşünce sistemi, neden aynı şeyi erkekten istmemz?? Kadınla erkek arsındaki farkı oluşturan kıstas nedir burada. Soruya cevap verirken, lütfen kadını ve erkeği sadece ve sadece bir insan olarak görmeye çalışın ve zor da olsa (biliyorum sadece zor değil aynı zamanda imkansız, buna rağmen lütfen deneyin) eğitiminizin ve yetiştiğiniz kültürün kıstaslarını unutmaya çalışın lütfen. Nedir kadını insan olarak erkekten ayıran sizce?

Alıntı:
2.Bekaret kontrolü için doktora gidilmesine karşıyım, o işi erkek partneri yapmalı.

Anlıyamadım, erkek mi doktora gidip kendisinin bakire olup olmadığını soracak veya muayene ettirecek, yoksa kadını bohçalayıp doktora götürecek ve kadının bakire olup olmadığını mı kontrol ettirecek? Cümleden neyin kast edildiğini ben tam olarak çıkaramadım
,
Alıntı:
3. O doktorun sorunu, hangi mevzuata göre yapar kendi bilir.
Doktorun muayeneyi yapıp yapmaması sadece doktorun kendi sorunu değildir, doktor ülke içinde geçerli olan yasalara uymak zorundadır.

Alıntı:
4. Bekaret kadında " esaslı" bir vasıf değil ancak, birey vicdanı için belirleyici. yani olmazsa olmazı...

Soru: hangi bireyin vicdanı burada söz konusu olan, kadının vicdanı mı erkeğin vicdanı mı, yoksa kamu vicdanı mı ?????? Bakir veya bakire olup olmamanın vicdanla ilişkisi ne?

Alıntı:
5. Kadının bakire çıkmaması "haklı bir boşanma" sebebi. Diğer ülkelerdeki durum beni pek ilgilendirmiyor. Bizdeki açlık, sefalet, yoksulluk onları ilgilendirmediği gibi.
Son olarak, cevap yazan bazı arkadaşlar için; lütfen yazarken "acaba ben olsam..." diye kendinize bir soruverin.

Benim de son olarak cevap verecek arkadaşlardan isteğim olacak; lütfen yazarken 'acaba ben olsam ...' kadınlara nasıl davranırdım diye kendinize bir soruverin: Kadınlardan istediklerimi/beklentilerimi ben yerine gitririyormuyum? Eğer onların benden istediklerini yerine getirmiyorsam, hangi gerekçelerle onların benim istediklerimi yerine getirmelerini bekliyorum??? İkinci bir nokta: burada tartışma konusu olan diğer ülkelerdeki durum ve onların bizi nasıl gördüğü değil, bizim kendi kadınlarımıza karşı olan tutumumuz burada söz konusu olan.

Sayın Veysel, yine size karşı birşeyler yazdığımı düşünmeyin lütfen, yazılanlar Sizin de gördüğünüz gibi, sadece Sizin öne sürdüğünüz fikirlere karşı, size karşı değil.

Belkide yazdıklarınızı benim anladığım anlamda ifade etmek istemediniz, ama bilmeniz gereken bir şey var, yazdıklarınızı okuyanlar sizin gerçekten ne istediğinizi bilemez, sadece ve sadece yazılanlardan bir anlam çıkarır.

Saygılarımla