Mesajı Okuyun
Old 27-01-2007, 20:01   #28
Harun ŞİMŞEK

DEğerli düşünür Çalıkusu-Kamuran,bu sefer tespitinizde haklısınız.Ben eğitimde liberal felsefenin hüküm sürmesini istiyorum.Benim fikir sistematiğim içindeki eğitimin her türlü düşünceye açık olması yatar.Şöyle açıklayayım.Devlet eğitim kurumlarının müfredatını serbest bırakmalıdır.DEvletin vazifesi açıkça şiddete,kine,bölücülüğe yönelen kurumları hizya getirmek!ten ibarettir.Burada tevhid-i tedrisat kanunu ile çeliştiğimi ve açık bir şekilde eleştirdiğimi açıklamama gerek yok sanırım.Eğitim yuvaları ülkemizde torna tezgahlarına dönmüştür.

Benim arzuladığım sistemde sizin bahsettiğiniz ve çoğu insanın da düşündüğü "karmaşalar yaşayan toplum" değil farklı fikirleri öyrenen ve kendi iinde bunları tartışarak doğruyu bulan toplum olusur.

Önceki yazılarımdan birinde farklı fikirlere neden ihtiyaç duyulması gerektiğini açıklamaya çalışmıstım.100 yıl önce mutlak doğru olduğuna inanılan şeyler günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir.Bu da farklı fikirlerin gündeme gelmesi ile sağlanmıştır.Bugünün doğruları ise yarının yanlışları olmaya namzettir.Bu ise gelişmenin tabii sonucudur.Gelişmenin önüne geçmemek için,ki zaten geçilemez veya geçilmeye kalkışılsada komediden farklı bir şey oluşmaz,fikirleri hür bırakmalıyız.

Bu aynı zamanda sizin korktuğunuz gibi kaosu değil sosyal barışı getirecektir.Unutmayınız ki düşünen insanlardan değil güdülen insanlardan zarar gelir.Eğer bizim fikrimiz hatalı ise düzeltmek size düşer.Siz ise farklı düşündüğünüz zaman benim hatamı farkedebilirsiniz.Sizin farklı düşünmenize engel olursam kendi düşüncemin hatalı olduğunu da anlayamam.Ne dersiniz.Devletimiz veya teker teker hepimiz hatalı düşündüğünü veya düşündüğümüzü anlamaktan mı korkuyoruz?