Mesajı Okuyun
Old 11-01-2012, 12:21   #353
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan janveljan
1- Bu artırımın yapılması şart değil davacının takdirine bırakılmış bir imkandır.

2- Davacı bu artırımı yapıp yapmayacağına ve ne zaman yapacağına kendisi karar verir. Cevap dilekçesi üzerine belirledim diyebileceği gibi, bilirkişi incelemesi üzerine de belirledim diyebilir.Bizim bunu sorgulama hakkımız, alacak tam ve kesin olarak belirlenebilir hale gelmedi diyerek artırım beyanını geri çevirmek gibi bir yetkimiz yoktur.

Saygılarımla.

Elbette ki dava seyri içinde netice-i talep miktarını artıramazsın demek için "hakkın kötüye kullanılması dışında" ileri sürülebilecek hiçbir geçerli kanuni hüküm yoktur. Ancak davanın belirsiz açılmasının gayesi kanunun gerekçesinde açıkça belirlenmiştir. Dava seyri içinde alacak belilenebilir durumda olmadığı ve esasen başlangıçtan itibaren olamayacağı ortada iken sadece harcı geç ödemek için zaman kazanmak kanunun amacına uygun değildir. Esasen kısmi dava yasağı getiren 109/2'nin getiriliş gayesi bu ve benzeri kötü niyetli yaklaşımı engellemektir. Özetle artırım kanunun aradığı bu gayeye uygun olmaz, diye düşünüyorum.