Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 09:22   #332
g_soton

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Üstad muhakkak farklı bir şey kastetmiş olmalısın. Yoksa bu görüşüne katılamıyorum.

Belirsiz alacak davası, HMK'da dava türlerinden birisi olarak belirtilmiştir.
(HMK. İkinci Kısım, Birinci Bölüm "Dava Çeşitleri" 105-111)

Davacı dava dilekçesinde talep sonucunu belirtir. Talep sonucu açık değilse mahkeme en fazla talebe açıklık getirilmesini ister.Talep sonucunun hangi dava türüne girdiği hususu hukuki bir konudur.

Hakim, Türk hukukunu re'sen uygular. (HMK.33)

Dolayısıyla, dava dilekçesinde talep edilen hususun hukuki niteliğini tayin etmek, başka deyişle davanın türünü belirlemek kanaatimce hakimin görevidir. Bu itibarla bir davanın belirsiz alacak davası mı, yoksa kısmi dava mı olup olmadığını tayin edecek olan da hakimdir. Tarafların belirsiz alacak davasına kısmi alacak davası demiş olması veyahut kısmi davaya belirsiz alacak davası demiş olmasının (kanaatimce) kıymeti yoktur.

Sayın Dikici,

Mahkemelerin de sizin bu yorumunuzu benimsemesini içtenlikle umuyorum . Aslında bu şekilde pek çok sorun da çözülür gibi geliyor bana.

Bu arada dün bu konuyla ilgili meslektaş arkadaşlarımla konuşurken Adana' dan bir arkadaşım işçi alacağı davalarının aynen eskiden olduğu gibi açıldığını hakimlerin ya da tevzidekilerin bu konuyla ilgili hiç bir yorumunun olmadığını söyledi.

Sanırım bazı şeyler oturana kadar oldukça uğraşacağız.

Saygılar