Mesajı Okuyun
Old 03-12-2009, 14:09   #3
ben_c

sayın hades; konu ceza hukukuyla ilgili. müvekkilim borsada başka birinin hesabı üzerinden onun onayıyla işlem yapmış; ancak bu onay, işlem yapılan kurum olan menkul kıymetler a.ş. yetkilileri ile adına işlem yapılan kişi arasındaki şifahi görüşmeler sonucu alınan bir onay.. ortada düzenlenmiş bir vekaletname yok malesef.. yani güven ilişkisine dayanarak işlemler yapılmış.
onay üzerine müvekkilim söz konusu 3. şahısın hesabından işlem yapmış ve düzenlenen ordinolar müvekkilimce 3. şahsa imzalatılmış. 4 gün boyunca bu şekilde işlemler devam etmiş.
müvekkilim yaptığı işlemlerden zarar edince 3. şahıs bu zarardan sorumlu olmamak için kötüniyetli olarak müvekkilim hakkında, kendi adına düzenlenen ordinolara müvekkilim tarafından imza atıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş.
müvekkilim bir devlet memuru. ordinoların resmi belge niteliğinde olduğu gerekçesiyle dava ağır ceza mahkemesinde devam etmekte; ancak ben ordinoların özel belge hükmünde olduğu kanısındayım. ama ne yazık ki bu kanımı somut bilgilere dayandıramıyorum. araştırmalarımdan herhangi bir sonuç alamadım.
bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. ilginiz için teşekkürler, saygılar.