Mesajı Okuyun
Old 13-04-2002, 16:56   #1
Cest la vie

Önemli Stajyer Mı, Yardımcı Mı?

Merhaba..
Sn. Rezay'ın "Kimliğimi istiyorum" konusunda yazdıklarına aklım takıldı:
Alıntı:
stajyerliği bir türlü okul olarak düşünmüyor insanlar bana göre hukuk fakültesi 5 yıl bu nedenlede stajyerler kredi verilmesi çok sağlıklı değil diye düşünüyorum. birde stajyerlerin avukat yanında çalışmalarına ilişkin şikayetlerinide katılmıyorum. avukatın her işini yapıyoruz evet o yazıhaneyi birlikte kullanılıyor elbette telefon parasıdan yatıracaklar vergide ödeyecekler tanık listeside yazacaklar dilekçede, belki masanın tozunuda alacaklar. stajyerlerin okul bitmiş gibi düşünülmemesi gerekir.

Sizce bu dogru mu? Eğer hukuk fakültesi 4 yıl olarak biliniyorsa ama avukatlık için staj yapmak zorunlu kılınıyorsa bu hukuk fakültesinin 5 yıl oldugunu mu gösterir? O zaman hakimlik stajı yapan birisi için de okul 6 yıl mı oluyor? Her ikisini de yapmak istemiyorsa bir öğrenci? Veya henüz yöneleceği alan konusunda bir karar vermemişse, okulunun kaç yıllık oldugu soruldugunda şöyle bir yanıt mı verecek:" Azami 4 yıl, asgari 6 yıl" ?!
Peki ya görevleri? Tamam, dilekçe yazmak, tanık listesi hazırlamak vs. gibi işler gelecek için hazırlık, ama diğerleri?
Bütün ayak işlerini stajyerler yapmamalı bence, bunun için ayrı meslek grupları var.. Bir sekretere bile masanın tozunu aldırmak, onun görevliyle ne kadar ilgili, orası bile tartışılır aslında..
Stajın amacı nedir ki?
Bu konuda kim, ne düşünüyor? Öğrenciler ve stajyerler, özellikle sizlerin düşüncelerini merak ediyorum..
Bu kadar suskunluk yetmez mi?
Saygı ve sevgilerimle
Ahu