Mesajı Okuyun
Old 16-01-2019, 12:59   #4
AV.SEDAT

Menfaat çatışması nasıl çıkıyor; onu anlamadım.. Ceza davasında da işçi ile işveren midir taraflar?

Çok geniş yorumlamazsak - ki geniş yorumlamak için sebep de görmüyorum - menfaat çatışması, "aynı işle ilgili menfaati ters tarafa hukuki yardımda bulunmuş olmakla" çıkıyor...

Hakaret davasında büyük ihtimalle müvekkil işçi ile X kişi arasında bir yargılama söz konusu ve burada işveren taraf değil...

İş davasında ise işçi ile işveren arasında bir uyuşmazlık söz konusu - ki burada da siz işçinin vekili değilsiniz...

Şöyle bir canlı örnek vereyim; her ilde bulunan ve OSB'ler adına kamulaştırma davalarını yürüten Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, müvekkil OSB adına yaptığı kamulaştırmalar için bize vekalet veriyor, davaları YİKB adına biz yürütüyoruz.. Bu sırada aynı ildeki başka sanayici müvekkillerin başka OSB'ler dahilindeki arazilerin kamulaştırılması işlemlerinde de bize vekalet veren YİKB ile hasımız; hem idari davalarda hem de asliye hukuktaki davalarda... Yani hem kurum adına bir bölgedeki kamulaştırma işlemlerini yürütüyorum, hem de kuruma karşı bir başka bölgedeki kamulaştırma işlemlerinde yer sahiplerinin vekiliyim... İki davadaki menfaatler farklı, iki davanın sebepleri farklı, kamu yararı kararları farklı, uyuşmazlık farklı yani... Ben bunda menfaat çatışması olduğunu düşünmüyorum; açıkçası bu kadar belirgin olmasa da sizin dosyada da menfaat çatışması olduğunu düşünmüyorum...