Mesajı Okuyun
Old 28-11-2006, 21:13   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Namusunuz Zedelenirse Cinayet İşler Misiniz

Aşağıdaki yazı Av.Vildan Yirmibeşoğlu tarafından kaleme alınmış olup izni ile yayınlanmıştır.

Alıntı:
Habertürk’de basın kulübünün konukları arasındaydım. Program yöneticisi 6 konuk içinden yalnızca beni kadın olarak davet etmişti. Konu Töre ve Namus Cinayetleriydi. Medya mensupları davetliydi, sanki onlarla bir program yapılıyordu. Benim yalnızca sordukları soruya yanıt vermemi istiyorlar sanki bir birlerini ağırlıyorlardı. M.F.’ın son sözlerini özetle aşağıya alıyorum. Ben mi farklı algıladım diye bir an tereddürtler geçirdim. Ama söz hakkı verilmedi, üstelik eski başbakan Bülent Ecevit’in vefat ettiği geceydi, konu hemen değişti bana güle güle dendi. 19 Kasım günü Diyarbakır’daydım, beni dinlemeye gelen programı’da izlemiş olan kişiler isyan ediyorlardı M.F.’ın sözlerine. Ben kendisinden (dilim sürçtü) demesini bekliyorum ve bu sözleri yorumsuz aktarıyorum.

………………… Bugün bir muhabir Taksim Meydanında çocuklara “namusunuz zedelenirse cinayet işler misiniz” diye soruldu. Çocukların hepsi işlerim cevabı verdi. Türk toplumunda bu yapı var. Buna saygı duymak zorundayız.

………………………… Bu olaya, bu yaraya neşter vurmak istiyorsak teşhisi çok iyi yapıp üzerine öyle gitmeliyiz. Türkiye’de biz karşı çıkalım çıkmayalım, kabul edelim etmeyelim aynı diğer Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi bir namus anlayışı var biz bu konuda kesinlikle devletin hiçbir kurumu, toplumun hiçbir kesimi bir şey yapamaz. Yani insanın kafasında bir namus anlayışı var. Güneydoğu’da bu anlayış çok daha katı. Bu konuda o insanlara, kesinlikle yargı olsun, polis olsun, üniversitelerin bir yaptırımı olamaz. Biz gerçeği burada söylemek zorundayız. Namus olayında kızları kurtarabilir miyiz? Kızlar öldürülecektir, öldürülmeye devam edilecektir, hiçbir uygulama, hiçbir engel bunu durduramayacaktır.