Mesajı Okuyun
Old 04-11-2007, 15:50   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan askars
Arkadaşlar, yapmayın lütfen!Bir talep, yani bir dava yokken, Sulh Hukuk Hakiminin görevsizlik kararı vermesi mümkün değildir.Aksi durum ancak bir hakim hatası olabilir.Saygılar.

Sayın askars,

Asıl siz yapmayın lütfen! Hemen mesajınızın üzerinde samimi bir şekilde başından geçen olayı anlatan Sayın Av.Mehmet Yılmaz'ın mesajına rağmen bunları yazmışsınız. Hakim tarafların talebi olmadan, görevsizlik kararı veremez mi? Verebilir tabii ki...

Yukarıdaki örneğin dışında başka örnekler verelim...Trafik kazası neticesinde 5.000 YTL lik tazminat davası açılmış olsun ve fazlaya ilişkin haklar saklı tutulsun. Bilirkişi raporuna göre zararın 10.000 YTL olduğu tespit edilmiş olsun. Taraflar görevsizlik iddiasında bulunmazsa hakim nasıl karar verecektir? "Fazlaya ilişkin hakların saklı tutularak, 5.000 YTL nin davalıdan alınarak davacıya verilmesine" şeklinde karar verebilir mi? Alacağın tamamı çekişmeli değil midir? Tamamına göre karar vermesi gerekmez mi? 10.000 YTL olarak karar verebilir mi?

Yine tapu iptali, şuf'a gibi davalarda da benzer durumlar sözkonusu olabilir.

Alıntı:
Yazan Hakan Eren
Sayın Ergin,

Davacı davasını genişletir ve davalı da buna itiraz etmez ise elbette eksik harç tamamlattırılacaktır.

Görev konusunun re'sen gözetilme konusunda ise, hepimizin bildiği gibi görev konusu mahkemece re'sen nazara alınır.

Benim kastettiğim, hakimin bilirkişi raporuna istinaden re'sen görev konusunu ele alamayacağı idi. Kesinleşen raporda tespit edilen alacak, miktar itibariyle asliye hukuk mahkemesinin görev alanına girse bile hakim re'sen görevsizlik kararı veremez; davacı ya davasını genişletecektir ya da bu talebi karşı tarafça kabul edilmez ise ıslah yoluna başvuracaktır. Çünkü hakimin görev konusunu re'sen nazara alması, dava dilekçesindeki dava değerine göredir. Kastettiğim bu idi.

Sayın Hakan Eren,

Sayın askars'a verdiğim cevapla sizin mesajınıza da cevap vermiş oldum. Islah bakımından sizin önerdiğiniz yolun (Karşı taraf itiraz etmemiş olsa da), diğer yoldan yani doğrudan ıslah dilekçesi ile(harcı yatırarak)yapılan ıslahtan farkının olmadığını, vurgulamak için dikkat çekmiştim. Önerdiğiniz yol ile dava en az 1 celse daha uzayacaktır. Verdiğiniz cevapla sizin de bana katıldığınızı görüyorum. Okuyanların kafasını karıştırmamak için, bu hususu vurgulamak istemiştim. Teşekkür ederim.

Saygılarımla