Mesajı Okuyun
Old 26-12-2011, 11:26   #2
Av. Ali YILMAZKARA

Kişilik haklarına saldırıda bulunduğu, rencide ettiği, onurunu kırdığı bunu alenen yaptığı aşikardır. Manevi tazminat unsurları oluşmuştur.
Ancak ceza yargılaması kapsamında hakaret suçu oluşmuş mudur? Netice itibariyle kasıtla işlenilebilen suçlardandır. Bana kalsa hakarettir çünkü sosyal konumunu küçümsemiş, hayatın olağan akışına göre söylediklerinin olumsuz etkisini öngörebilir yapıda olmasına RAĞMEN söyleyerek sarih olmasa da niyet sergilemiştir.Subjektif görüş ve eleştiriyi aşan bir durum söz konusudur. Emin olmakla beraber hakaret suçunun varlığı da söz konusudur. Ama Ceza çıkmaya da bilir kanaatindeyim. (%40 ihtimal ile hakaretten ceza alır diyelim şüphelinin/sanığın yargılama öncesi ve yargılama safhasındaki hal ve tavrı savcı/hakimin kanaatine çok etki edecektir)

***subjektif olaya vicdani karar/hüküm

Ekleme: dikkatimden kaçmış son cümle olan Attan inip Eşeğe binme tabirinin insanlar için kullanılması durumunda hakaret suçu oluşmuştur demekte hiç bir sakınca bulmuyorum. Bu benzetmenin iyi niyete/masumiyete sığar noktasını göremiyorum.