Mesajı Okuyun
Old 24-12-2010, 09:05   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Türkiye'nin en büyük bankalarından birinde, 5-6 yılldır kullandığım bir hesabım var.

Geçtiğimiz günlerde, tamamen TESADÜF eseri bu bankanın, Türkiye'nin en büyük sigorta şirketlerinden birinde benim adıma ferdi kaza sigortası yaptırdığını öğredim.

Sigorta poliçesi 4 yıl önce yapılmış...

Her yıl hesabımdan 20-30 Lira gibi (toplamda 100 TL civarında) para kesilmiş. Ekstrede bu kesintileri ve neyle ilgili olduğunu ben farketmemişim.

Bankayı arayıp (ki bankaları aradığınınızda bir muhatap bulmanın ne kadar zor ve vakit alıcı olduğunu bilirsiniz.) bu sigorta işleminin ne zaman, ne vesileyle yapıldığını, benim talep ya da onayımın olup olmadığını sordum.

Bana bu konuda hiç bir bilgi vermediler. Sadece, poliçeyi iptal etmişler. Oysa benim böyle bir talebim de olmamıştı. Ve bu yıl ki poliçenin bitme süresine kadar ki ücreti kıst yaparak iade ettiler...

Öyle anlaşılıyor ki, Banka benim kişisel bilgilerimi Sigorta şirketi ile de paylaşmış.

Banka ve/veya sigorta şirketi hakkında hangi hukuki ve/veya cezai başvuruları yapabilirim?

Saygılarımla,

*İnternette kısa bir araştırma yaptığınızda, bu tür mağduriyetlerin çok olduğunu göreceksiniz. Belli ki, bankalar, "biz yapalım, bu durumu farketmeyenler ve farkedip de sineye çekenler kârdır" diye düşünüyor...

Bağcı nasıl dövülür?
Önce emin olalım ve delilleri toplayalım (Ringe çıkış ) :
- Bankaya bir dilekçe ile başvurun, bu sigortanın hangi gerekçe ile yapıldığını, sizin bir talebiniz olup olmadığını, hangi tarihte yapıldığını, kişisel bilgilerinizin sigorta şirketine hangi hakla verildiğini vb. sorun; varsa buna ilişkin belgelerin ve sigorta poliçesinin onaylı suretini talep edin. Dilekçenin alındığına dair sizde kalacak suretine derkenar alın.
- Aynı şekilde sigorta şirketine bir dilekçe ile başvurun, bu sigortanın hangi gerekçe ile yapıldığını, sizin bir talebiniz olup olmadığını, hangi tarihte yapıldığını, sizinle ilgili bilgilerin nereden alındığını vb. sorun; varsa buna ilişkin belgelerin ve sigorta poliçesinin onaylı suretini talep edin. Dilekçenin alındığına dair sizde kalacak suretine derkenar alın.
- Kesintilerin ilk yapıldığı tarihten itibaren hesap dökümlerinizi alın.
- Bankada hesaptan fatura otomatik ödeme talimatınız var ise, sigorta kesintisi yapılan tarihlerde bu kesinti nedeniyle hesapta yeterli para olmadığı için ödemesi yapılmayan faturanız olup olmadığını kontrol edin.

Böylece sigorta yapılması konusunda bankaya ya da sigorta şirketine bir başvurunuz, imzaladığınız bir sözleşme ya da poliçe olmadığından emin olun.

Sonra dilekçeleri hazırlayalım:
- Konuyu özetleyip, belgelerin birer suretlerini ekleyerek BDDK'na başvurun. (Sol direk )
- Hesabınızdaki paranın sizin talimatınız olmadan alındığını belirterek ve belgeleri de ekleyerek güveni kötüye kullanmak suçundan dolayı Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet dilekçesi verin. (Sağ kroşe )
- Kişisel bilgilerinizin sizin onayınız olmadan banka tarafından sigorta şirketine verildiğini bildirerek ve elinizdeki belgeleri de ekleyerek, banka ve sigortanın yanıtında ve belgelerde adı geçen banka görevlileri, banka yanıt vermez ise işlemi kimin yaptığını bilmediğinizi belirterek ilgili banka görevlileri hakkında TCK 136 ve 137. maddelerine aykırılıktan Cumhuriyet Savcılığı'na ayrı bir şikayette bulunun. (Aparküt )
- Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak bankaca yapılan kesintilerin iadesini talep edin. (Çeneye yumruk )

Son olarak, hakem ona kadar sayarken "Bağa girdim/ Bağ budanmış/ Bağa bülbül dadanmış" türküsünü mırıldanarak kahvenizi yudumlayın.