Mesajı Okuyun
Old 20-01-2007, 23:19   #1
Seyda

Varsayılan Stajyer avukatlar için..

Bir stajyer avukatın düşündükleri ve istekleri..

Kimimiz ailesinin maddi desteğiyle kimimiz kendi çabasıyla geldi buralara..Koskoca Hukuk Fakültesi'ni kazandık,başarı ya da başarısızlıklarla dolu bir öğrencilik hayatının ardından mezun olduk.Şimdi adliye koridorlarında ordan oraya koşup işimizi halletmeye çalışıyor ve belki de öğrencilik hayatının nasıl güzel bir şey olduğunun farkına varıyoruz..Kimimiz zaten avukat olmak istiyordu,kimimiz hakimlik sınavı mağduru oldu ve avukatlık stajını başlattı,hala sınavı bekliyor..Ne hayaller kurduk başlangıç için,acaba gerçekten hayallerimizin mesleğini mi yapacağız?

Tüm bunları düşünürken aklıma gelen bir konuyu paylaşmak istedim.Ben adliye stajının bize hiçbirşey kattığını düşünmüyorum.Lütfen buna tepki göstermeyin.Bu stajın mantığına değil gerçeklere bakın.Zorluklardan kaçıyor değilim,böyle bir düşüncem asla olmadı.Ancak sadece göstermellik olan bu 6 aylık staj süresince kalem memurlarının kaprislerini çekmeyi,ezilmiş olmanın verdiği egolarını tatmin etme isteğini anlayışla karşılamayı öğreneceğimi düşünmemiştim.Bir stajyer avukatın sicil notunu bir hakim dolduruyor.1 kez bile görmediği bu stajyer avukatın kağıtlarına iyidir iyidir yazıp imzalıyor.Eyüp Adliyesi'nde davalar hakim odalarında görülüyor,içeride hakimin ve taraf vekillerinin oturacağı yer var ama stajyer avukatlar ayakta bekliyorlar çoğu zaman ya da ellerinde not almaya çalıştıkları bir küçük kağıtla bir kırık sandalye üzerinde oturmaya çalışıyorlar.Bunun ne bize ne de adliye teşkilatına faydası var..

Üstelik bana göre saçma olan birşey daha var: Adliye stajı sırasında çalışmak yasak,stajyer avukata resmi olarak verilmesi gereken bir maaş da yok.Neden Hukuk Fakültesi'nden mezun olmadan bu staj dönemini geçirmiyoruz? Öğrencilik hayatını bitirmek ama yasal olarak daha 1 sene para kazanamayacağınızı bilmek pek de hoş bir durum değil.

Henüz genç ve tecrübesiz bir avukatcık ( )olarak meslek şevkimizin kırılmaması adına, bu durumların gözden geçirilmesini istiyor ve tüm meslektaşlarıma meslek hayatlarında başarılar diliyorum..Saygı ve sevgilerimle..