Mesajı Okuyun
Old 06-12-2008, 12:48   #2
Gemici

Sayın gurbetci,

Almanyada Anlasmali Bosanma Davasi Nasil Acilabilir ?
diye sormuşsunuz. Ama yazdıklarınızdan çıkardığım kadarı ile karşı taraf şimdiye kadarki durumundan memnun. Belki de boşanmayı istemiyor bile. Arkadaşınız evi terk ettiğinde gitmiş, araya bazı kişileri de koyarak, geri getirmiş.

Yazdıklarınızdan yola çıkarak şunlari söyleyebilirim:
Arkadaşınız Almanya’nın hemen hemen her Kentinde olan ‘Frauennotruf’ a(Aile içi geçimsizlikten ve şiddetten dolayı zor duruma düşmüş olan kadınlar için acil telefon servisi) telefon edip yardım isteyebilir. Gerekirse kendisini bir kadın sığınma evine yerleştririr ve diğer konularda yardımcı olurlar.

Boşanma davası açabilmek için bir avukata ihtiyacı var, çünkü yasa boşanma davalarında avukat tutma mecburiyetini öngörüyor.

Boşanma tek celsede mi olur yoksa daha uzun süre mi devam eder konusunda hiçbir kimsenin kesin bir şey söyleyebileceğini zannetmiyorum; bu konuda son kararı verecek olan mahkemedir çünkü. Mahkemenin kararı da tarafların ileri sürecekleri gerekçelere dayanır.

Mahkeme karar verirken Türk Yasalarını uygular, eğer taraflar Türk Vatandaşı ise.

İşçi ailesi olarak Almanyaya gelen kişi Almanyad’daki iki sene ikametten sonra, geliş sebebine bağlı olmadan oturma müsaadesi alabilir, eğer yasanın öngördüğü diğer koşullar gerçekleşmişse. Bazı durumlarda iki senelik ikamet koşulu aranmaz.

Arkadaşınızın Almanca’sı yoksa, otruduğu yerde kendisine Türkçe yardımcı olabilecek bir danışma servisine başvurabilir. Gerekirs otruduğu yeri bana E-Mail ile bildirsin, kendisine en yakın danışma bürosunun adresini ve telefonunu bildiririm.

Saygılarımla