Mesajı Okuyun
Old 14-12-2016, 09:26   #50
Senatus

Sayın Av.P.Sıla ;

'Zarar' dediğim şey konusunda pek meraklanmanıza gerek yok aslında. Çünkü somut bir zarardan ziyade 'mahrum kalınan kar' anlamında sarfettim o sözcüğü Demek istediğim yoğun bir büroda ( sadece icra işi olmayan tabi ki ) şöyle en az 2 sene çalışsaydım ve pratik kazanıp büroyu öyle açsaydım müvekkile karşı duruş olarak daha güçlü görünebilirdim ve daha bilinçli müvekkil görüşmeleri yapabilirdim diye düşünüyorum.

Fakat tabi herhalükarda bir büroda maaşlı olarak 2 sene de çalışılsa 12 sene de çalışılsa, tek başına sorumluluk almak veya ortaklık sorumluluğunu taşımak gibi olmaz. O açıdan eski meslektaşların işin ancak başa düşünce tam öğrenilebildiğini, kendi başına bazı şeylere başlangış vermenin ve yürütmenin daha öğretici olduğuna vurgu yapmaları çok isabetli.

Ben de madem bu işler böyle o halde aslında ortada bir zarar veya mahrum kalınan kar yok diye düşünmeye başladım Hem ne zararı, kime göre zarar, neye göre zarar ? Bu durum kişiden kişiye değişir. Mesela bir avukat ayda en az 50 bin kazanırken 30 binlere düştüğünde bunu zarar olarak yorumlarken bir başka avukat için değil ayda 30 bin, yılda 30 bin bile iyi bir rakamdır. Benim için gayet iyi bir rakam mesela

Hem zaten öyle bir meslek ki , sadece bir dava ile bile mali yönden zor geçen yılları unutturacak meblağları kazanmak mümkün,
çevremden gördüğüm / duyduğum kadarıyla.
O açıdan zarar konusuna kafayı takmayın.
Hayırlı işler ...

Sayın hakant ;

Doğru karar verdiğinizi düşünüyorum. Ama bu, sayın Av.P.Sıla'nın yanlış karar verdiğini göstermiyor tabi
Çünkü siz İst.'dasınız , Av.P.Sıla ise benim gibi küçük bir ilde bu işi yapıyor. Malum İst.'da iş çeşitliliği ve rekabet çok daha fazla ve işi kapma / kavrama sürecini de hızlandırmanız gerekiyor. ( tezcanlı olmamak gerektiğine katılıyorum tabi, ayrı konu ) Bu bakımdan sizin böyle bir karar vermeniz çok doğru diye düşünüyorum.

Fakat sayın Av.P.Sıla da mesleğini icra ettiği il açısından baktığımızda yanlış davranmış sayılmaz. Küçük barolarda ayrı bir samimiyet ve sıcaklık vardır sonuçta. Tecrübeli meslektaşlar gerektiğinde imdadınıza yetişecektir sayın Av.P.Sıla
Hayırlı işler , kolaylıklar ...