Mesajı Okuyun
Old 05-11-2009, 10:46   #22
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Biliyorum, demedin.

Kanunu anlamak insanı anlamaktan daha kolaydır. O nedenle kanun maddeleriyle yanıt veriyorum.

5510'u anlamak bana göre bir çok insanı anlamaktan daha zor. Her yanı istisnalarla dolu, yönetmelikleri, tebliğleri, genelgeleri sayısız...

Bu nedenle size kanun maddeleriyle yanıt vermek istemiyorum. Zira ne yazarsam yazayım bir istisnasının olmadığından emin olamıyorum.

Ama yine de, gözüme çarpan bazı maddeleri ben de paylaşayım:

Sağlık hizmetleri ve diğer haklar ile bunlardan yararlanma

Madde 62-

Bu Kanun kapsamındaki kişilere sağlanacak sağlık hizmetleri ve diğer haklar ile kişilerden alınan primlerin tutarı arasında ilişki kurulamaz.

Sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları

MADDE 67- 18 yaşını doldurmamış olan kişiler, tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler, acil haller, iş kazası ile meslek hastalığı halleri, bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar, 63 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri gereğince sağlanan sağlık hizmetleri, 75 inci maddede sayılan afet ve savaş ile grev ve lokavt hali hariç olmak üzere sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlanabilmek için;
...

MADDE 63-
c) Analık sebebiyle ayakta veya yatarak; hekim tarafından yapılacak muayene, hekimin göreceği lüzum üzerine teşhis için gereken klinik muayeneler, doğum, laboratuvar tetkik ve tahlilleri ile diğer tanı yöntemleri, konulan teşhise dayalı olarak yapılacak tıbbî müdahale ve tedaviler, hasta takibi, rahim tahliyesi, tıbbî sterilizasyon ve acil sağlık hizmetleri, ilgili kanunları gereğince sağlık meslek mensubu sayılanların hekimlerin kararı üzerine yapacakları tıbbî bakım ve tedaviler.