Mesajı Okuyun
Old 04-03-2010, 12:20   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarım hakkını alabilir mi? / Benim olmayan iki çocuk için başka ne yapabilirim??

1980 yılında 23 yaşındayken evlendim. 1981-1982-1989 ve 1993 yıllarında dört tane çocuğum oldu. 2003 yılında eşimle yaşadığım bazı sorunlarım nedeniyle; ayrılmaya karar verdik. Ancak davamız red edildi. 2006 yılının kasım ayında üç yıllık süre dolduğu için iki celsede boşandık.

Benim ailemden bana iki ev kalmıştı. Ben ona güvenerek eşimden herhangi birşey istemedim. Sadece çocuklarım için nafaka alıyordum.

2008 yılında eşim tekrar evlendi.Sonra bana gelip; 2000 ve 2005 yılında iki çocuğu olduğunu, benimle evli olduğu için nüfusta benim çocuklarım olarak görüldüğünü söyledi.
Nüfusa baktığımızda iki oğlum ve iki kızım dışında; iki oğlan çocuğunun da yazıldığını gördüm.

Tekrar evlendiği hanımdan olan bu çocuklar için işlem yaptırmak istediğimde biraz bekle dedi bana , ben bir avukata danıştım,hallederiz acelesi yok demişti. Eski kocam; 2009 yılının ekim ayında vefaat etti.

30 yıllık birikimizi ( beş ev, üç arsa ve belli bir miktarda para) evlendikten sonra eşinin üstüne yaptığını öğrendik. Çocuklarım bunun için dava açarlarsa haklarını alabilirler mi?

İkincisi ben nüfusa düzeltme için başvurdum, mahkemeye gittik avukatımla; dava red edildi. Çocukların annesi ise ; iki oğlunu alıp Özbekistan'a yerleşmiş.

Ne yapmam lazım? Teşekkürler.